Aktuality

Čo máme nové?

Keď sa blíži zima, myslíme na nich ešte viac

pridal: charita | dátum: 27. novembra 2019 | kategória: Ukrajina

Zima na Ukrajine je pre väčšinu bežných ľudí najťažším obdobím. Sneh, vietor, silné mrazy trápia každý rok mnohé rodiny. Ceny elektriny a plynu sú vysoké, za posledné roky narástli niekoľkokrát. Komu sa dá, kúri drevom. Tak je to aj v detskom domove „Živá perla“ v ukrajinskej dedinke Bortnyky.

„Zimné obdobie je pre detský domov finančne najnáročnejšie. Je vyššia spotreba elektriny, plynu a výdavky majú aj na drevo. Drevo sa snažia na vykurovanie domova i školských tried, ktoré sú v ich areáli, využívať maximálne. Vykurovanie drevom im pomáha šetriť financie. Počas zimy majú vyššie výdavky aj na stravu. V lete si mnoho plodín dopestujú. To, čo sa dá uskladniť, využívajú aj v zime. Sú to najmä zemiaky, cvikla, pohanka, fazuľa. Zima je však na Ukrajine dlhá a väčšinou i tuhá. Zásoby vydržia pár mesiacov, no nie do najbližšej úrody,“  opisuje situáciu Martina Borčíková, ktorá detský domov navštívila.

Detskému domovu, kde aktuálne žije 40 chlapcov, stúpajú výdavky v zime tiež. „Každý rok v domove pripravujú drevo na kúrenie. Starší chlapci pomáhajú s rúbaním aj ukladaním, aby bolo drevo dostatočne vopred nachystané. Momentálne v domove žije viac mladších chlapcov, ktorí do domova prišli za posledné dva roky. Sú vo veku sedem až desať rokov. Starostlivosť o nich si vyžaduje viac pozornosti, času i trpezlivosti personálu. Je to obdobie adaptácie. Mnohé z detí sú siroty, polosiroty, niektoré rodičia opustili, či zanedbali. Niektoré deti majú poruchy správania alebo prišli do domova podvyživené. Vychovávatelia majú ku každému dieťaťu individuálny prístup a berú do úvahy jeho konkrétnu situáciu, konkrétny príbeh,“ dodáva M. Borčíková.

V tomto období, keď je zima za dverami, na nich myslíme ešte viac. Tešíme sa, že starší chlapci študujú na stredných či vysokých školách a postupne sa osamostatňujú. Veľkú radosť máme aj z mladších detí, ktoré tu našli bezpečné prostredie, rodinné prijatie a odbornú starostlivosť.

Podporiť ich môžete aj vy zaslaním jednorazového alebo pravidelného daru v ľubovoľnej výške na číslo účtu v tvare IBAN: SK33 7500 0000 0040 1751 0435 , variabilný symbol: 6306. Aj vďaka vám sa Oleh, Ura, Svjatoslav a ostatné deti môžu tešiť na Vianoce a na pokojný a pekný čas v novej rodine, ktorú v detskom domove „Živá perla“ spolu tvoria. Za akúkoľvek pomoc pre ne vopred ďakujeme.

Prečítať si môžete aj príbeh Pavla, ktorý tu našiel domov, či o ich prípravách na zimu alebo rozhovor, ako to všetko začalo.