Prečo má podpora dieťaťa v Ugande zmysel
100 000 detí trpí vírusom HIV
61% ľudí má nedostatočný prístup k pitnej vode
75% ľudí nemá adekvátny prístup k zdravotnej starostlivosti
Pomoc v Ugande smeruje k chudobným deťom a sirotám pochádzajúcim zo severnej a južnej časti krajiny. Našou snahou je byť im oporou, ponúknuť im lásku, starostlivosť a prijatie, dbať o ich zdravotný stav a dohliadať na ich výchovu a vzdelanie. Aj vďaka vašej podpore, majú tieto deti nádej na lepší život.
Kam smerujú Vaše dary
Komu pomáhame
Podporujeme žiakov z viac ako 20-tich škôl, HIV pozitívne deti z centra Slovenskej katolíckej charity v Adjumani a deti, ktoré navštevujú kliniku Jána Pavla II. v Buikwe. Bez starostlivosti centier a poskytovaných liekov by nemali šancu na prežitie.
Ciele a aktivity centra
Sociálni pracovníci centra pomáhajú deťom s písaním domácich úloh aj s prípravou na záverečné skúšky. Centrum organizuje mnoho športových aktivít a súťaží. Ponúka široké množstvo voľnočasových krúžkov ako výroba šperkov, maľovanie či modelovanie. Počas prázdnin organizuje výlety. Deti pomáhajú s bežnými "domácimi" prácami v centre ako umývanie riadov, polievanie kvetín, pomoc v kuchyni, čím sa učia zodpovednosti. Centrum má vlastné pole, ktoré si všetci spoločne obrábajú a pestujú na ňom rôznu zeleninu.
Koordinátorky centra
Margita Kačányiová, koordinátorka
Moje meno je Margita Kačányiová a pôsobím v Afrike už viac ako 8 rokov. Som spoluzakladateľka projektu spolu so SKCH. Pôsobila som ako misionárka v Južnom Sudáne, v Keni a v Etiópii. Zabezpečujem celkový chod centra a rovnako spravujem Adopciu na diaľku.
Catherine Riria, asistentka koordinátorky
Volám sa Catherine Riria a pochádzam z miestneho kmeňa Madi, kde je aj naše centrum. Ako zdravotná sestra som pôsobila v Južnom Sudáne a v centre zastávam úlohu hlavnej zdravotnej sestry. Starám sa o zdravie detí a asistujem koordinátorke.
Ciele a aktivity centra
Organizácia Health Initiatives Association (HIA) pôsobí v Ugande už päť rokov a darí sa jej úspešne zlepšovať nielen zdravie, ale aj sociálnu situáciu miestnej komunity. Aktuálne pôsobí najmä v oblasti Buikwe, kde prevádzkuje detskú HIV kliniku Jána Pavla II. V roku 2016 sa HIA podarilo hlavne vďaka sponzorom zo Slovenska postaviť nové klinické a administratívne priestory a presťahovať sa do nich. Našim malým pacientom poskytujeme nielen lieky a zdravotné služby, ale staráme sa o celé rodiny. Ak je dieťa sirota alebo znevýhodnené, niektorým z nich vieme poskytnúť podporu vo forme hradenia školských poplatkov.
Barbora Šilhárová, koordinátorka
Pracujem ako lekárka na rozvojových projektoch od roku 2010. Ako zamestnankyňa vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce som postupne pôsobila v rôznych krajinách ako v Ugande, Tanzánii, v Lesote a v Južnom Sudáne. Od roku 2012 sa naplno venujem projektu kliniky Jána Pavla II. Pod organizáciou Health Initiatives Association v mestečku Buikwe v Ugande. Projekt sa venuje komplexnej starostlivosti o HIV pozitívne deti a iné zraniteľné skupiny zo stránky zdravotníckej, sociálnej a hlavne ľudskej. Projekt zastrešujem odborne po zdravotníckej stránke a tiež ako riaditeľka projektu.
Marián Holubčík, koordinátor
Pracujem v Ugande na projekte kliniky Jána Pavla II od roku 2014. Vymenil som svoju pozíciu v banke za dobrovoľnícku prácu finančného riaditeľa a administrátora na projekte pre HIV pozitívne deti v Buikwe. Riadim administratívu a financie a taktiež som koordinátorom sociálneho programu. Dohliadam na štyroch sociálnych pracovníkov, ktorí majú na starosti projekt Adopcie na diaľku, monitorovanie domácností a podporu nutričného zabezpečenia rodín.
CHCEM SI ADOPTOVAŤ DIEŤA
Galéria
Dievčatá sa na chvíľu stali baletkami
Pri súťaži v skákaní vo vreci deti upevňujú priateľstvá
Deti sa na jedno zahryznutie pokúšajú zjesť pre nás menej známy druh kokosového orecha
Deti vítajú dobrovoľníčky radostným skákaním, veľkými úsmevmi a objatím
Chlapci, ktorí sa vyučujú za stolárov
V Ugande je nová knižka vzácnosťou, preto všetci čakajú, kým im Anzoa niečo prečíta
Deti čakajú v rade na školské pomôcky, ktoré im rozdávame začiatkom každého trimestra
Tukuly sú jednoduché domy postavené z hliny a slamy
Deti na rannej ceste do školy, niektorým trvá viac ako dve hodiny. Preto sú za svitania už dávno na ceste
Keď sú rodičia zaneprázdnení prácou na poli či predajom na trhu, najstaršie dieťa sa ujme varenia pre celú rodinu
Deti z osád sa spočiatku hanbia pred cudzími ľuďmi, ale po čase sa osmelia a darujú im široký úsmev
Najnižší ročník v charitnej škôlke
Viac o adopcii v Ugande
CHCEM SI ADOPTOVAŤ DIEŤA