Aktuality

Čo máme nové?

Letné darčeky plné farieb a pomoc deťom k tomu?

pridal: charita | dátum: 21. júla 2022 | kategória: Zo sveta

Pomôžte deťom v núdzi a urobte si letnú radosť jedným z našich farebných darčekov aj vy. Vystrihované pohľadnice z Vietnamu, misky na ovocie z Ugandy, rôznofarebné ružence z Ukrajiny či voňavé koreniny z Indie. Naši koordinátori mali možnosť vybrať darček z ich krajiny, ktorý sa im najviac páči a rozvonia či rozžiari farbami aj váš domov.

Náš nový projekt „Darček pomoci“ naskočil na letnú vlnu a vecičky z rôznych krajín si už našli svojich majiteľov po celom Slovensku. Poprosili sme preto našich koordinátorov, aby predstavili najobľúbenejšiu vecičku za svoju krajinu. Ktorá sa im najviac páči a odporúčajú ju všetkými desiatimi vymeniť za dobrý skutok?

Naša koordinátorka za Vietnam, Natálka Pračková, sa nevedela rozhodnúť. Zaujali ju hneď dva krásne predmety. Pestrofarebná pohľadnica a snový obrázok dvoch dievčat pod rozkvitnutým stromom. „Obrázok mi pripomína ilustráciu z rozprávkovej knižky a hodí sa aj do detskej izby. Pohľadnica je zas precízne vystrihnutá, má v sebe aj pestrofarebné kvietky. Kľudne by som ju aj nikomu neposielala a položila do poličky medzi knihy,“ hovorí s úsmevom Natálka.

Natálka, tentokrát Páleníková, je koordinátorkou za Indiu. „Kolegovia z indických centier nám poslali všakovaké koreniny, ktoré naozaj rozvoniavajú a potešia nielen priaznivcov indickej kuchyne. Mňa najviac zaujal kardamón. Má sviežu citrónovú vôňu a korenistú chuť. Vôňa je intenzívnejšia, keď sa kardamón rozdrví tesne pred jeho použitím. Preto je lepšie ho kupovať celý, namiesto mletého,“ vysvetľuje Natálka. Kardamón je prospešný aj svojimi blahodárnymi účinkami na zdravie. Obsahuje vitamíny B a C, horčík, vápnik, železo a mnohé ďalšie minerály. Pôsobí proti vírusom a má posilňujúci účinok na organizmus.

„Pracujem ako asistentka pre Ugandu, no táto krajina je mi veľmi blízka aj z iných dôvodov. Misy, ktoré nám z krajiny poslali, sú nielen pekným, ale aj praktickým výrobkom, ktorý podľa mňa zútulní každý kuchynský stôl. Obzvlášť sa mi zapáčila misa v zeleno-modrej kombinácii. Pekne ladila aj s hroznom a figami, ktoré sme pri fotení skúsili do misy dať,“ prezradila Martinka Ďuricová.

„Ružence máme v ponuke v rôznych farebných prevedeniach. Ja som si vybral žlto-modrý, lebo reprezentuje farby ukrajinskej vlajky. Práve v týchto časoch vnímam aj osobnú potrebu modlitieb za túto krajinu,“ hovorí Maťo Kružliak, náš koordinátor za Ukrajinu.

Darčekom pomoci na zmysluplné projekty

Výberom napríklad jedného zo spomínaných darčekov si urobíte nielen radosť, ale umožníte nám ďalej pomáhať núdznym deťom z rôznych kútov sveta. Finančné dary poputujú na riešenie ich problémov so vzdelávaním, chudobou a ťažkosťami každodenného života. Medzi zrealizované projekty patrí napríklad balíček pre deti v Ugande, ktorý obsahoval matrac, prikrývku, lavór na umývanie rúk a kovovú skrinku na oblečenie. Deti sa veľmi radovali, pretože prvýkrát v živote môžu spávať na vlastnom matraci a majú si kde uložiť svoje veci.

Doteraz spávali na papyrusových podložkách, častokrát s ďalšími členmi rodiny, a prikrývali sa šatkami, ktoré zároveň slúžia ako oblečenie. V Indii pomohli viaceré naše potravinové balíčky, ktoré obsahovali základné suroviny ako je ryža, cibuľa, vajíčka či olej. Potraviny uživili počas pandémie celé rodiny s deťmi. V Ugande sme napríklad pomohli finančne zabezpečiť lieky pre vyše 600 detí s HIV.

Sme nesmierne vďační za všetku pomoc, ktorú deťom vy, naši dobrodinci, poskytujete.  To množstvo štedrých a dobrých ľudí pripravených pomáhať nás veľmi teší a napĺňa srdcia detí radosťou a nádejou, pretože vidia, že ich osud nie je ľuďom ľahostajný.

„Štedrý človek zbohatne, kto však dáva piť druhému, sám dostane piť.“ (Príslovia 11,25)

Podporiť projekt Darček pomoci a pomôcť tak deťom môžete tu.