Aktuality

Čo máme nové?

Potravinovými balíčkami proti hladu v indickom Vamanjoor

pridal: charita | dátum: 29. novembra 2020 | kategória: India

Cieľ projektu: Potravinové balíčky pre 50 indických rodín zasiahnutých koronakrízou, na obdobie 2 mesiacov
Pomoc sumou: 2 500 €
Detské centrum/organizácia: Dharma Jyothi Social Centre, Vamanjoor
Dátum: apríl – máj 2020

Malé projekty Adopcie na diaľku®vznikli, aby sme mohli pomôcť deťom riešiť ich vzdelávanie, chudobu a ťažkosti každodenného života.

Podobne ako v Európe a na Slovensku aj v Indii sa začal koronavírus šíriť v druhej polovici marca tohto roku. V tejto obrovskej krajine s 28 štátmi a viac ako miliardou obyvateľov si zažili celú sériu lockdownov. Sprevádzali ich tvrdé opatrenia, ktoré znemožnili mnohým už aj tak chudobným ľuďom a rodinám možnosť zárobku na obživu. Séria lockdownov fungovala v Indii na národnej úrovni. Postupne sa v tejto krajine začali realizovať uvoľňovacie opatrenia a klasifikácia na základe zelených, oranžových a červených oblastí, ktoré pôsobia na úrovni jednotlivých indických štátov a okresov. Taktiež sa uskutočňuje aj vymedzenie „uzavretých zón“ na úrovni miest a obcí. V Mumbaji sa dokonca označujú ako „uzavreté zóny“ aj budovy či jednotlivé poschodia.

Ako nám napísala sestra Joel Lasrado: „Keď prišiel náhle prvý lockdown, ľudia zrazu nemali žiadne prostriedky na život. Obchody boli otvorené len na pár hodín ráno a veľmi rýchlo im došli zásoby potravín. Išlo naozaj o zúfalú situáciu, kedy ľudia museli doslova utekať z miesta na miesto, aby mohli zahnať hlad trochou jedla. Denne sa stávalo, že sa ľudia nahrnuli k nám do centra a hľadali pomoc.“

Situácia ohľadne korony je pre mnohých ľudí aj na Slovensku veľmi frustrujúca a únavná. Nemôžeme sa stretávať s blízkymi a rodinou, ako by sme chceli, chodiť do kina či posedieť si v kaviarni. Mnohí majú po toľkých mesiacoch tiež hlbšie do vrecka a aj keď v Európe nezúri vojna, situácia je náročná aj na psychiku a častokrát traumatizujúca. Napriek tomu sa vždy nájdu ľudia s pochopením pre trápenie iných. Krajiny, v ktorých podporujeme deti  adopciou na diaľku, sa zrazu ocitli ďaleko za hranicou chudoby a základným problémom sa ešte naliehavejšie stal nedostatok jedla. Paradoxom popri pandémii COVID-19 tak je zvyšujúci sa počet ľudí, ktorí zomierajú v dôsledku protipandemických opatrení na hlad.

Sestra Joel dáva potravinový balíček základných surovín Sunithe a jej otcovi.

Je naozaj dobrý pocit pomôcť čo i len jednej rodine, aby nehladovala. O to väčšia radosť je podporiť takýchto rodín 50 a na dobu dvoch mesiacov. Potravinový balíček, ktorý tieto rodiny dostali, pozostával z 5 kg ryže, 1 kg dalu, 1 kg cibule, 10 vajíčok  a 1 litra oleja (dal je typická indická strukovina podobná nášmu hrachu, z ktorej sa v Indii varí kaša).

Sunitha tiež patrí do jednej z rodín obdarovaných potravinovými balíčkami. Ide o šesťčlennú rodinu, kde otec pracuje ako nádenný robotník a mama ako pomocnica v domácnosti. Tri deti chodia do školy a najmladšie štvrté má len tri roky. Žijú vo veľmi skromnom prenajatom príbytku. Kvôli lockdownu stratili obidvaja rodičia prácu a rodina sa dostala do ťažkostí so zháňaním potravy. Sestra Joel Lasrado na záver dodala: „V zložitej situácii naše centrum v spolupráci s projektom Adopcia na diaľku® tejto a ďalším rodinám darovala potravinový balíček. Všetci spolu s obdarovanými rodinami chceme vyjadriť našu hlbokú vďaku za podporu, ktorú sme dostali od začiatku pandémie. Vďaka láskavej pomoci darcov zo Slovenska mali čo jesť tí najbiednejší z nás.“

Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške TU. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov.

 

Autorka článku: Miroslava Knapíková