Aktuality

Čo máme nové?

Haitské deti vedia, aká je pre ne škola dôležitá, často za ňou idú aj viac ako hodinu pešo

pridal: charita | dátum: 24. júla 2019 | kategória: Haiti

Navštevovanie školy nie je pre deti na Haiti samozrejmosťou. Sme radi, že aj vďaka nášmu projektu a darcom zo Slovenska sa ich môže vzdelávať o niečo viac. Ako ale vyzerá typická cesta do školy týchto detí v krajine, ktorá má dnes jednu z najhoršie vyvinutých infraštruktúr vo svete? Na to sme sa opýtali sestričiek, ktoré koordinujú projekt Adopcia na diaľku® v dvoch miestnych školách.

 
Sestra Marie Evanette Onesaire, koordinátorka
Aby sa deti dostali do našej školy v Rivière Froide, musia neraz prekonať aj niekoľko kilometrov. Niektoré používajú malé autobusy alebo taxi motorky, ale veľká väčšina detí k nám chodí pešo. Napríklad tretiačke Sidnie Charlestin trvá cesta do školy asi 45 minút. Niekedy keď prší, trvá deťom chôdza aj dvojnásobný čas, pretože cesty na Haiti sú väčšinou prašné, bez asfaltu a počas dažďov sa stávajú veľmi šmykľavými a plnými blata. Niektoré deti cestujú do školy viac než hodinu aj pri dobrom počasí. Osemročný Colby Compère z mestskej časti Canne Sucre kráča do školy minimálne hodinu každý deň. Jedna zo starších žiačok Salah Roostly Thaismude býva až 12 kilometrov od školy. Pre takéto deti sa ich rodičia snažia zabezpečiť napríklad odvoz motocyklom. Salah sa ale už párkrát stalo, že musela celú vzdialenosť prejsť kvôli vyučovaniu pešo.
 
Sestra Polonne Lops, koordinátorka
Škola sv. Terézie, Cazeau sa nachádza bližšie k centru mesta Port-au-Prince v ľudnatejšej oblasti, a tak sem deti zvyčajne necestujú až tak dlho. Väčšine z nich to pešo trvá okolo 30 minút a chodia pešo, ale niektoré si občas môžu dovoliť cestu dopravným prostriedkom. Buď využívajú motocykle, ktorých vodiči zoberú na jednu motorku niekedy aj viac detí, alebo používajú takzvané taptap minibusy. Sú to rôzne dodávky či väčšie autá, ktoré nahrádzajú verejnú dopravu. Ich špecifikom je, že často bývajú pomaľované rôznymi farbami, ornamentmi a náboženskými sloganmi.

Viac o adopcii na Haiti sa môžete dozvedieť TU alebo si môžete adoptovať dieťa TU.