Aktuality

Čo máme nové?

Treskúca zima v Kazachstane

pridal: charita | dátum: 13. februára 2019 | kategória: Kazachstan

Kazachstan, ako jedna zo stredoázijských krajín, je obdarený rôznymi prírodnými krásami, no aj tuhou zimou. Na severe krajiny je priemerná teplota v zime -19 °C. No dosahuje aj -30 °C. Kazašské deti preto musia prečkať toto náročné obdobie, kým sa budú môcť tešiť na letné dni. Ak sú však z chudobných rodín alebo siroty, rodičia a ich opatrovníci nemajú dostatok finančných prostriedkov, aby zaobstarali potrebné množstvo teplého oblečenia a zimné topánky.

Preto naša koordinátorka v Kazachtane, Oxana, vybrala z projektu Adopcia na diaľku tie najnúdznejšie deti a spolu s ich rodičmi sa vybrali nakúpiť potrebné oblečenie. Ako nám sama píše: „Existujú u nás veľmi vážne sociálne problémy, ktorých riešenie je v nedohľadne. Často vidím alebo počujem o tom, ako deti z chudobných rodín čelia ponižovaniu a šikanovaniu od  spolužiakov práve z dôvodu ich sociálneho postavenia. V dnešnej dobe, bohužiaľ, deti venujú čoraz viac pozornosti tomu, ako sa kto oblieka, akú má kto značku telefónu, ako má rodina zariadený byt, aké má auto, kam chodia na dovolenky. Na základe týchto skutočností sa deti v triede začínajú deliť na chudobné a bohaté a dochádza medzi nimi k častým konfliktom. Nad uvedenými problémami, bohužiaľ, zatvárajú oči tak učitelia, ako aj rodičia. Tieto konflikty často znamenajú pre dieťa veľkú psychickú traumu, ktorá niekedy prechádza až do depresie. Uzatvára sa do seba a odmieta komunikáciu s okolím.“

Miestna charita poskytuje rodinám morálnu a duchovnú podporu, o to viac sa preto tešia, že môžu s našou pomocou deti zaodieť do teplých vecí a nakúpiť im vhodné topánky na zimu. To všetko vďaka podpore darcov zo Slovenska, ktorí chápu, aká vie byť krutá nie len zima, ale aj niektorí ľudia.

Ak ani Vás nenecháva táto problematika ľahostajnými a radi pomôžete deťom v núdzi, podporiť ich môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne TU.

Ďakujeme.