Aktuality

Čo máme nové?

Haitské deti sú plné energie. Aké športy robia najčastejšie?

pridal: charita | dátum: 27. januára 2021 | kategória: Haiti

Deti žijúce na Haiti nemajú veľa možností, ako tráviť svoj voľný čas. S rodičmi žijú často v skromných podmienkach, v ktorých si nemôžu dovoliť množstvo hračiek a už vôbec nie elektroniku. K väčšine aktivít sa deti dostanú vďaka školám a Rivière Froide, škola, ktorú podporuje projekt Adopcia na diaľku®, nie je výnimkou. Žiakom ponúka viacero športov, krúžkov a aktivít, ktorých sa zúčastňujú v rámci vyučovania alebo po škole.

Veľkej popularite u detí sa tešia práve športy. Deti sa počas nich vyšantia, zasúťažia si, naučia sa niečo nové a v neposlednom rade pohyb prospieva ich zdraviu. Aké športy sa u haitských školákov tešia najväčšej obľube?

Futbal

Najpopulárnejším športom na Haiti je už po desaťročia futbal. Jeho veľkou výhodou je, že deťom stačí lopta a môžu ho hrať hoci aj medzi chatrčami. Inak tomu nie je ani v škole Rivière Froide, ktorá má dokonca svoj vlastný stredoškolský futbalový tím.

Junior Pierre Noël

„Mojou najväčšou záľubou je futbal,“ povedal 14-ročný Junior, keď s ním koordinátorka vypĺňala úvodný dotazník pre darcu zo Slovenska. Junior začal futbal hrávať už ako malý chlapec a tiež by sa chcel stať členom školského tímu. Teraz sa však musí venovať najmä škole. Junior aj napriek svojmu veku chodí len do druhého ročníka, pretože nemal možnosť vzdelávať sa skôr. Teraz navštevuje aj večernú školu, aby dobehol svojich rovesníkov vo vyšších ročníkoch.

Tanec

Tanec je ďalšou obľúbenou aktivitou, ktorú škola ponúka haitským dievčatám a chlapcom. Škôlkari dokonca mávajú tanečné hodiny priamo počas vyučovania. Staršie tanečníčky sú zapájané aj do oficiálnych školských osláv a podujatí. Na fotke dievčatá tancujú pri príležitosti otvorenia školského roka.

Michetaina Pierre Noël

Sedem a pol ročná Michetaina navštevuje školský tanečný krúžok. Koordinátorky z Haiti nám o nej napísali, že je plná entuziazmu a energie. Je veľmi spoločenský typ a v kolektíve rovesníkov sa cíti ako doma. Tancovanie jej ide veľmi dobre a po skončení pandémie sa určite dočká aj svojho prvého vystúpenia.

Okrem týchto športov deti rady skáču so švihadlom alebo hrajú klasické hry ako naháňačky a skrývačky na školskom dvore. Škola sa pre ne stáva nie len miestom vzdelávania, ale aj priestorom pre spoznávanie nových aktivít, hľadanie svojich talentov a budovanie zdravia či kondície. Podporovať dieťa z Haiti a zabezpečiť mu tak isté miesto v škole môžete TU.

Autor článku: Roman Kortiš