Aktuality

Čo máme nové?

Ako vyzerá bežný školský deň na Haiti?

pridal: charita | dátum: 10. júla 2020 | kategória: Haiti

Kenia Petit-Frere

11 ročné haitské dievča

Kenia je typické haitské dievča. Veľa sa smeje, má dostatok energie na každú hru či šibalstvo a rada trávi čas so svojimi kamarátkami. Má troch súrodencov a takto vyzerá jej bežný školský deň.

Hlavné mesto Haiti, Port-au-Prince je popretkávané prašnými cestičkami. V ich spleti je postavených tisíce malých domčekov a chatrčí, ktoré sú domovmi pre väčšinu Haiťanov. Prívod vody, elektriny či sklenené okná by ste vo väčšine z nich hľadali márne. V jednom takomto domčeku, na okraji mesta v štvrti Carrefour, sa každé ráno zobúdza aj Kenia a jej súrodenci.

Príbytky sú skromné a často stavané v strmých svahoch.
Bludisko haitských príbytkov z vtáčej perspektívy.

Škola sv. Františka Saleského v Rivière Froide, ktorú navštevujú žiaci zapojení v projekte Adopcia na diaľku®, sa nachádza ďalej od pobrežia na úpätí kopcov. Väčšina detí si cestu k nej musí odkráčať. Kenii trvá cesta do školy približne hodinu, ale mnohí jej spolužiaci bývajú ešte oveľa ďalej. Po ceste musia byť opatrní, pretože krížom-krážom jazdia malé motorky, ktoré sú na Haiti najrozšírenejším druhom motorovej dopravy.

Odvoz motorkou nie je zadarmo, ľudia, ktorí bývajú ďaleko, však nemajú na výber.
Pevná cesta pod nohami je skôr výnimkou.

O desiatej je vyučovanie v plnom prúde. Kenia má za sebou hodinu francúzštiny a kreolčiny, čo je najrozšírenejší miestny jazyk. Teraz prebieha hodina hudobnej, počas ktorej si žiaci oddýchnu. Potom ich čaká ešte matematika a biológia. Školy na Haiti, ktoré sú vybudované humanitárnymi alebo cirkevnými organizáciami, neplnia len vzdelávaciu funkciu. Deti prechádzajú množstvom kurzov a aktivít, ktoré sú zamerané napríklad na hygienu alebo zlepšovanie motoriky. Okrem toho sa učia užitočným zručnostiam, sadia spoločne rastliny, mávajú lekárske prehliadky alebo v škole oslavujú Vianoce či Veľkú noc.

Spievanie a recitovanie je obľúbené u mnohých haitských žiakov.
Čistomodré uniformy nosia starší žiaci. Najstarší majú modro-biele a škôlkari nosia ružové uniformy.

Aj vďaka darcom zo Slovenska sa môžu žiaci dvakrát do týždňa tešiť na teplý obed. Kenia a jej kamarátky si počas obeda užijú veľa zábavy. Nielen pre ne, ale aj pre mnohé ďalšie deti, je to kvalitnejšie jedlo akého sa im dostáva doma. Hlavnými surovinami sú na Haiti fazuľa, hrach, obilniny a kukurica. Mäsovú zložku potravy tvoria najčastejšie ryby a v krajine sa dá dopestovať mnoho tradičných plodín, ale vďaka tropickému podnebiu aj exotických druhov ovocia a zeleniny.

Školu navštevuje viac ako 1 000 detí. Pripraviť obed pre všetkých dá zabrať.
Úsmev deťom nechýba nikde vo svete.

Po vyučovaní a obede sa Kenia a jej spolužiaci poberajú na cestu domov. Škola však v žiadnom prípade neostáva prázdna. Poobede sa začína nové vyučovanie pre ďalšie skupiny detí. Haiti je ľudnatá krajina, v ktorej sú školy a aj jednotlivé triedy preplnené. Veríme, že vzdelanie je prvým krokom, ktorý smeruje k lepšej budúcnosti a kvalitnejšiemu životu. Keniin deň sa chýli ku koncu. Bez pomoci slovenskej darkyne by však vyzeral pochnmúrnejšie. Zapojte sa do projektu Adopcia na diaľku® a pomôžte tak ďalšiemu dieťaťu z Haiti alebo inej krajiny TU. Aj malý dar, znamená na Haiti veľký rozdiel.

Lavice ostávajú prázdne len chvíľu, poobede prichádzajú ďalší žiaci.
Poludňajšia cesta domov s úsmevom na tvári.

Autor článku: Roman Kortiš