Aktuality

Čo máme nové?

Aj vďaka Slovákom sa Josyp či Antonia tešia zo školy

pridal: charita | dátum: 20. októbra 2021 | kategória: Ukrajina

Život u našich susedov na Ukrajine nie je jednoduchý. Väčšina rodín je ťažko zasiahnutá niekoľkoročnou nestabilitou v krajine, pretože vojnový konflikt na východe štátu pretrváva už sedem rokov. Veľa ľudí stratilo svojich blízkych v bojoch, iní prišli o domov, prácu či príjem, a ak si chceli zachrániť aspoň holý život, museli zo svojho regiónu utiecť. Na kritickú situáciu na Ukrajine zareagoval už v roku 2013 aj náš projekt Adopcia na diaľku®. Pomohli sme vtedy zabezpečiť a rozdistribuovať tisíce ton materiálnej pomoci pre núdzne rodiny vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Vnímali sme však aj potrebu kontinuálnej pomoci najzraniteľnejším, ktorými sú deti v núdzi. Nakoľko sa situácia na Ukrajine nezlepšovala a prognózy neboli dobré, v roku 2014 sme začali zapájať ukrajinské deti aj do Adopcie na diaľku®. Ako prvých sme do projektu prijali 28 chlapcov z Chlapčenského detského domova „Živá perla“ v Bortnykoch. Spoluprácu s touto krajinou rozbehla naša kolegyňa Martina Borčíková, ktorá susednú Ukrajinu navštívila hneď päťkrát. Všetky deti, ktoré sú v našom projekte zapojené, chodia do školy alebo sa vzdelávajú a rozvíjajú formou rôznych kurzov, napríklad kurzy varenia a šitia. Podporujeme ich vzdelávanie, pretože veríme, že deťom v dospelosti umožní dôstojnejší a plnohodnotný život. A ako vidia chodenie do školy samotné deti? Môžete si o tom prečítať v riadkoch nižšie. Niektoré z nich sú už veľkými školákmi, iné sa prvýkrát posadili do školských lavíc len pred pár týždňami.

Chlapci Josyp a Lubomir žijú v Detskom domove pre chlapcov „Živá perla“ v Bortnykoch. Navštevujú tu miestnu školu, ktorá sa nachádza priamo na pozemku domova. Vďaka tomu nemusia väčšinu času tráviť za počítačmi na online hodinách a vyučovanie majú prezenčné.

Josyp, 8 rokov

„Začal som chodiť do druhého ročníka a v škole sa mi páči. Najradšej mám matematiku a anglický jazyk. Okrem toho sa teším aj na každý piatok, pretože máme hudobnú výchovu a veľmi rád spievam. V triede mám aj najlepších kamarátov. Cez prestávky chodíme spolu s Artemom a Maximom za budovu školy, kde zbierame orechy, ktoré potom zjeme. Dostali sme už aj prvé úlohy. Nemal som s nimi žiadny problém a všetky som si stihol spraviť už v škole. Keď máme za sebou povinnosti, hrávame sa na ihrisku futbal.“

Lubomyr, 13 rokov

„Na začiatky v tejto škole si pamätám veľmi dobre. Úplne prvú hodinu sme mali geografiu. Tam som spoznal aj svojich prvých spolužiakov. Neskôr som prišiel do Bortnykov a začal chodiť do miestnej školy. Tu sa mi celkom darí. Nemám síce najlepšie známky z triedy, som ale aj tak spokojný. Zo všetkých predmetov som si obľúbil hlavne dejepis, informatiku a anglický jazyk. Vyučujú to dobrí učitelia, ktorí sú stále ochotní pomôcť, keď to potrebujem. Viem, že je škola dôležitá, lebo ma pripraví na budúcnosť. Verím, že aj vďaka tomu sa mi splní môj sen a zamestnám sa ako šofér autobusu.“

Deti z Ternopiľu sú po prázdninách do školy dobre pripravené aj vďaka darcom zo Slovenska. Pravidelný dar od adoptívneho rodiča znamená aj to, že dieťa, ktoré podporuje, má zakúpené školské pomôcky, tašku, peračník či zošity. Deti a ich rodičia sa tak nemusia báť, že by im počas vyučovacích hodín niečo chýbalo.

Maria, 11 rokov

„Ráno si dám tašku na chrbát, prejdem dolu ulicou a už som v mojej škole. Prvé dni tohto školského roka začali veľmi dobre. V rozvrhu sa nám objavilo aj pár nových predmetov z čoho sa teším. Najľahší predmet v škole je podľa mňa výtvarná výchova, pretože viem veľmi pekne kresliť. Samozrejme, už sme dostali od našich učiteľov aj pár domácich úloh, všetky som zvládla bezchybne. V triede mám aj veľa kamarátok, s ktorými rada trávim čas.

Antonia, 12 rokov

„Na škole mám rada to, že každý deň je iný a plný rôznych zážitkov. Zároveň sa v škole naučíme aj veľa nového. Už v prvé dni tohto školského roka sme preberali zaujímavé učivo. Mojim obľúbeným predmetom je matematika, pretože mi ide a veľmi rada rysujem. Naopak, najväčšie problémy mám s geografiou. Nakoniec sa ale dokážem všetko naučiť a domáce úlohy mi nerobia žiaden problém. Občas pomáham aj svojim spolužiakom.“

Zmeniť život ukrajinskému školákovi môžete aj vy. Zapojte sa do Adopcie na diaľku® a podporujte konkrétne dieťa z Ukrajiny. Pravidelný mesačný dar vo výške 20 eur znamená pre dieťa nákup školských pomôcok, základných potravín, liekov či zdravotnej starostlivosti. Rodičom dieťaťa prináša nádej a vedomie toho, že v ťažkej životnej situácii nie sú opustení. Vedia, že v susednej krajine na nich niekto myslí a cez podporu ich dieťaťa sa stáva súčasťou ich životného príbehu. Do projektu sa môžete prihlásiť TU. Pomôcť dobrým dielam môžete aj modlitbou. Za akúkoľvek duchovnú či finančnú podporu ukrajinským deťom vám úprimne ďakujeme.

Autor článku: Martin Kružliak, Marina Borčíková