V Kazachstane žije množstvo etnických skupín a národností. Takto sa kedysi obliekali Kazaši. (ilustračné foto)
Nachádza sa tu prvý a najväčší kozmodróm na svete, známy Bajkonur. Bol postavený v roku 1957 ešte za čias ZSSR sovietskou vládou. Má neuveriteľnú rozlohu 6 717 km². Práve tu bola vynesená na zemskú orbitu prvá umelá družica Sputnik a v roku 1961 z tohto miesta štartovala prvá kozmická raketa s Jurijom Gagarinom. Odvtedy tu bolo uskutočnených viac ako 1 200 štartov kozmických rakiet a na rôzne orbity tu bolo vynesených približne 1 500 kozmických zariadení a družíc.
Kazachstan je 9. najväčšia krajina na svete a 1. najväčšia vnútrozemská krajina na svete. Zároveň patrí medzi krajiny s najnižšou hustotou obyvateľstva, len 5,4 obyvateľa na km².
Od osamostatnenia krajiny v roku 1991 sa stal na dlhé roky jediným prezidentom Nursultan Nazarbajev, ktorý bol pôvodne prvým tajomníkom komunistickej strany Kazachstanu. V marci roku 2019 ohlásil po takmer 30-tich rokoch svoju rezignáciu. Jeho nástupcom sa stal Kásim Žomat Tokajev, bývalý predseda Senátu v parlamente, človek blízky Nazarbajevovým záujmom.
Hlavné mesto sa následne po prezidentovom odstúpení premenovalo 20. marca 2019 z Astany na Nursultan. Tento názov sa tak môže pridať k dlhému radu inštitúcií pomenovaných po prezidentovi – Nazarbajevovej medzinárodnej univerzite, Nazarbajevovej škole či Nazarbajevovej vedeckej nadácii.
Táto krajina má problémy so slobodou tlače a prejavu. Minulý rok (2019) sa umiestila vo svetovom rebríčku slobody tlače až na 158. priečke spomedzi 180-tich krajín sveta.
Kazachstan je krajina s veľkým počtom etnických skupín a národností, okrem Kazachov a Rusov, ktorí majú v krajine najväčšie zastúpenie, tu žijú aj Uzbeci, Tatári, Kórejci či európski Nemci, Poliaci a Ukrajinci.
Kazašským tradičným nápojom je kumis, ktorý chuťou údajne pripomína mliečne šampanské. Je vyrábané z fermentovaného konského mlieka a považujú ho za všeliek pri problémoch s nachladnutím až po tuberkulózu. Obľúbené je aj fermentované ťavie mlieko zvané shubat.
Z Kazachstanu pochádzajú najväčšie množstvá uránu, ročne ho vyprodukujú viac ako 22 000 ton. V roku 2009 sa krajina stala najväčším producentom uránu na svete. V roku 2014 produkcia stúpla až na 41 % svetovej produkcie.
V súvislosti s uránom je neslávne známe kazašské mesto Kurčatov, ktoré prežilo viac ako 450 testov jadrových bômb. Dnes v tomto meste žije len tretina obyvateľov a ulice zývajúce prázdnotou lemujú polorozpadnuté domy.
Balchašské jazero sa nachádza na juhozápade Kazachstanu a ide o jedno z najväčších jazier v Ázii. Zaujímavosťou je, že úzky prieliv ho rozdeľuje na dve časti, západná časť obsahuje sladkú vodu a východná slanú.
Miroslava Knapíková