Aktuality

Čo máme nové?

Zdravotná sestra či učiteľka, aj také sú sny detí z Hondurasu

pridal: charita | dátum: 8. februára 2024 | kategória: Honduras

„Vzdelanie slúži na zlepšenie života druhých a na to, aby ste svoju komunitu a svet prenechali v lepšom stave, ako ste ich našli.“

Marian Wright Edelman, aktivistka za práva detí

Všetci sme mali ako malé deti sny o svojom budúcom povolaní. Niektorí sme chceli byť policajtmi, iní hercami a ďalší možno snívali o práci v zdravotníctve. Všetky zamestnania však majú jedno spoločné, a to je potreba vzdelávať sa. V niektorých krajinách k nemu deti kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii nemajú prístup. Splniť si tak svoj detský sen je pre ne oveľa náročnejšie.

Sedemročné dievčatko Maidy, desaťročná Yarlesky a dvanásťročný Carlos pochádzajú z honduraskej dedinky Wampusirpi, kde spoločne s darcami zo Slovenska pomáhame deťom so vzdelávaním. Všetky tri deti môžu vďaka svojim darcom chodiť do školy a učiť sa v priaznivejších podmienkach. Podporu od svojich adoptívnych rodičov na diaľku si uvedomujú a o to viac sa snažia dosiahnuť svoj sen.

Maidy je spomedzi detí najmladšia. Minulý rok v decembri úspešne dokončila druhú triedu a pred pár týždňami si sadla do školskej lavice ako tretiačka. Do školy sa vždy teší a verí, že vďaka vzdelaniu sa môže stať zdravotnou sestrou, aby mohla pomáhať chorým.

Yarlesky je staršia a už chodí do piatej triedy. Jej snom je byť učiteľkou a učiť deti španielčinu. Yarlesky pochádza z etnickej skupiny Miskito, ktorá má svoj vlastný jazyk. Po španielsky sa deti začínajú učiť až neskôr a niektoré majú s učením nového jazyka problémy. Yarlesky sa preto rozhodla v budúcnosti pomáhať deťom ako je ona a učiť ich po španielsky.

Carlos je najstarším z trojice a tento rok začal chodiť do siedmej triedy. Jeho obľúbeným predmetom je matematika, v ktorej je veľmi dobrý. Svojmu darcovi v poslednom liste napísal, že by chcel aj ďalej chodiť do školy a že sa už teší na strednú školu. Carlosov sen je naozaj veľký a ambiciózny. Sníva o tom, že sa stane inžinierom počítačových systémov.

Aj keď je v niektorých krajinách samozrejmosťou, vzdelanie je pre nás všetkých veľmi potrebné. Ponúka nám dôležité vedomosti a otvára možnosti do sveta samostatnosti. Ďakujeme všetkým vám, ktorí podporujete deti vo vzdelávaní a tým im dávate nádej na lepšiu budúcnosť.