Aktuality

Čo máme nové?

Z každého rožku trošku pre deti v Albánsku

pridal: charita | dátum: 13. augusta 2018 | kategória: Albánsko

Cieľ projektu: Pomôcť deťom v Albánsku nákupom základných životných potrieb
Pomoc sumou: 2000 €
Detské centrum / organizácia: Sociálne centrum pre deti Tale – Bregdet
Dátum: marec 2018

Malé projekty vznikli predovšetkým preto, aby sme mohli deťom v krajinách, s ktorými spolupracujeme pomôcť aj nad rámec pravidelnej podpory prostredníctvom Adopcie na diaľku®.

Albánsko je druhou krajinou hneď po Indii, v ktorej začal pomáhať projekt Adopcia na diaľku®. Za viac ako 13 rokov projekt pomohol desiatkam deťom aj vďaka mnohým z Vás. Napriek tomu viacerým rodinám a ich deťom neustále chýbajú veci, ktoré sú u nás pre väčšinu ľudí samozrejmosťou.

Potraviny

„Rodiny žijú z toho čo si dopestujú a vychovajú, predajú ovcu a kúpia deťom topánky, predajú ovocie a zeleninu a kúpia múku alebo cukor…“
– sestra Magda Cerovská

Deti chodia do školy a škôlky v centre Tale často hladné a v centre sa im snažia zabezpečiť raňajky. Samozrejmosťou nebýva ani teplé jedlo, ktoré mnohé z nich pravidelne jedávajú až v centre. Strava v ich rodinách sa často skladá len z fazule, kapusty a zemiakov.

30 detí vďaka tomuto malému projektu získalo obedy a raňajky v centre na jeden mesiac.

Oblečenie

„… deti často ostávajú doma, pretože nemajú ani oblečenie, aby mohli ísť do školy a to zvlášť v zime.“
– sestra Magda Cerovská

V zime v Albánsku často prší, teploty sú niekedy nízke a cesta do školy trvá väčšine deťom viac ako 30 minút peši. V lete je situácia relatívne dobrá, ale v zime si ich rodičia drahšie, hrubšie a teplejšie oblečenie často nemôžu dovoliť. To isté platí aj pre obuv.

50 detí vďaka tomuto malému projektu získalo školskú teplákovú uniformu aj spolu s jedným tričkom, určenú na chodenie do školy.

Školské potreby

„Často idú do školy bez školských pomôcok, chýbajú im knihy aj zošity. V našom centre si potom robia domáce úlohy.“
– sestra Magda Cerovská

Každé jedno dieťa by malo mať prístup k školským pomôckam. Knihy uľahčujú vyučovanie. Zošity umožňujú žiakom učiť sa písať a to aj doma. Ďalšie pomôcky ako štetce, farby, nožnice a spoločenské hry prispievajú k rozvoju motoriky a kreativity.

30 detí vďaka tomuto malému projektu získalo školské potreby do školy aj na voľný čas (knihy, zošity, farbičky, ceruzky, gumy, strúhadlá, peračníky, farebný papier a výkresy)

Hygienické potreby

„V osade chýbajú cesty a chodníky sú často zaplavené. Deti sa brodia vo vode, ktorá im často siaha až po kolená.“
– sestra Magda Cerovská

V osade Bregdet ešte stále často vypadáva aj elektrika. Ľahký prístup k vode nemá každý. V takomto prostredí je dôležité udržiavať čistotu a hygienu. Nedostatok hygienických potrieb je ale tiež veľkým problémom, pretože sú často pre rodiny veľmi nákladné.

30 detí vďaka tomuto malému projektu získalo balíček s hygienickými potrebami (šampón, mydlo, plienky, čistiace potreby, vreckovky, toaletný papier, zubná pasta, kefka)


Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške TU. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov.