Aktuality

Čo máme nové?

Xavier a jeho kamaráti čakajú na svojho adoptívneho rodiča

pridal: charita | dátum: 6. februára 2020 | kategória: Uganda

Malý Able Xavier Wanyama má päť a pol roka a rád hráva futbal alebo sa vozí na bicykli, keď mu ho niekto požičia. Má troch ďalších súrodencov a rodičia sa o nich starajú v skromnej tukule v ugandskej dedine zvanej Wankoba. Pomerne spokojná rodina sa dostala do problémov pred rokom, keď Xavierov otec začal trpieť akútnou psychózou a bol hospitalizovaný v špeciálnom zariadení v Kampale. Xavierova mama sa teraz o otca stará doma. Obaja rodičia preto prišli o prácu a celá rodina rieši každodenne problém, čo vlastne dať do úst. Ani jedno z detí posledné mesiace do školy nechodilo, čo je škoda, lebo sú veľmi podarené. Aj Xavierovi sa v škôlke páčilo a učiteľky o ňom vravia, že je to šikovný a milý chlapček. Páčia sa mu všetky možné farby, preto si rád kreslí a vyfarbuje a hrá sa s ostatnými deťmi rôzne hry.  

Xavier bol zaradený do adopcie cez nášho partnera v ugandskom Buikwe – HIA (Health Initiatives Association), s ktorým rozbiehame už tretí rok spolupráce. Ako hovorí riaditeľka centra, Barbora Šilhárová: „Do projektu adopcie zaraďujeme deti, ktoré sú na tom najhoršie a najviac potrebujú našu pomoc. Ide o HIV pozitívne deti a deti s ďalšími chorobami, mnohé z nich prišli o jedného alebo oboch rodičov. Rovnako nezabúdame ani na deti, ktorých rodičia im nie sú pre pokročilé ochorenie schopní zabezpečiť vzdelanie.“

V týchto dňoch čaká na svojho slovenského adoptívneho rodiča spolu so Xavierom 20 detí z Ugandy. Adopciou im pomôžete zaplatiť potrebné školské poplatky a raz ročne uniformu, topánky a ruksak. Za zvyšné peniaze si deti môžu v centre nakúpiť školské a hygienické pomôcky za nižšiu cenu ako v bežnom obchode. Za Xaviera, ale aj Salimu, Davida, Jonathana či Witney a ďalšie deti srdečne ďakujeme.

 

Miroslava Knapíková