Aktuality

Čo máme nové?

Vietnamský lunárny nový rok

pridal: charita | dátum: 1. februára 2022 | kategória: Vietnam

Vianoce sú pre nás významným sviatkom, pre ľudí vo Vietname je to však inak. Najvýznamnejší tradičný sviatok je Lunárny nový rok, inak nazývaný aj Tết. Je organizovaný koncom januára a začiatkom februára a oficiálne ide o trojdňový sviatok, no jeho oslavy trvajú zvyčajne dlhšie a prípravy začínajú omnoho skôr.

Približne týždeň pred oslavami sa konajú rituály oslavujúce Troch kuchynských bohov a uskutočňujú sa 23. deň posledného lunárneho mesiaca starého roku (náš 23. január). Vietnamci veria, že bohovia idú v tento deň do neba za takzvaným Nefritovým cisárom, aby mu povedali o všetkom, čo sa deje v domoch na Zemi. Tradične je k tomuto dňu celý dom uprataný, aby sa ľudia zbavili nešťastia zo starého roku, pričom si často kupujú nové oblečenie.

Počas týždňa predchádzajúceho Lunárnemu novému roku Vietnamci cestujú do rodných dedín a miest, aby sviatky strávili v kruhu najbližších. V uliciach je rušno a budovy sú pokryté červenou a žltou farbou. Domy sú zdobené kvetmi čerešní, marhúľ a stromčekmi kumquatu, ktorého plody pripomínajú malé pomaranče. Vo vnútri nesmie chýbať na oltárnych stoloch misa s piatimi druhmi ovocia, vyjadrujúca úctu k predkom.

K tradičnému jedlu patrí aj Bánh chưng, štvorcový ryžový koláč plnený mäsom a zelenou fazuľou. Pred varením sa zvykne zabaliť do listov a previazať bambusovými šnúrkami. Keď sa zíde najbližšia rodina, spolu varia na ohni toto jedlo minimálne osem hodín. Posledný deň starého roku trávia Vietnamci v kruhu najbližších. Spoločne sa navečerajú, sledujú zábavné programy a o polnoci prichádza na rad prípitok s ohňostrojom.

Počas prvých troch dní vietnamského nového roka sa v domácnostiach nezametá a nevynášajú sa smeti, pretože tamojší ľudia veria, že by si z domu vymietli a vyniesli šťastie a bohatstvo. V skorých ranných hodinách prichádza prvá návšteva, ktorej sa hovorí Xông đất. Prvý návštevník je zvyčajne úspešný, dobre vychovaný, vtipný a elegantný človek, pretože jeho osobnosť naznačuje, aký bude nadchádzajúci rok pre obyvateľov domácnosti. Výhodou je, ak sa jeho znamenie zhoduje so znamením nadchádzajúceho roku, pričom napríklad rok 2022 má byť v znamení Tigra. Deti a starší ľudia dostávajú od prvého návštevníka a od ďalších členov rodiny červené obálky s finančným darom na znak bohatstva, úcty a šťastia. Nasledujú návštevy širšej rodiny a kostola alebo pagody, kde sa Vietnamci modlia za úspešný rok pre svoje rodiny a priateľov.

Tento rok spadá Tết, teda Lunárny nový rok vo Vietname na prvého februára a celé sviatky trvajú do 6. februára. S adoptívnymi deťmi a ich rodinami sa môžeme v tomto čase spojiť v modlitbe za požehnaný rok plný radosti a úspechov.

 

Autorka článku: Natália Páleníková