Situáciu vo Vietname komplikuje koronavírus ale aj veľké záplavy, ktoré spôsobili straty na životoch. Naši partneri z Caritas Vietnam sa však naďalej snažia pomáhať deťom v projekte a monitorovať ich životné podmienky. S podporou darcov zo Slovenska spoločne pomáhame cez náš projekt už 399 dievčatám a chlapcom v tejto krajine. Na svojho darcu aktuálne čaká 20 vietnamských detí.
Vo Vietname práve prebieha štvrtá vlna pandémie a napriek všetkým okolnostiam sa krajine darí s koronavírusom pomerne dobre. Donedávna patril tento štát medzi krajiny s najnižšími počtami infikovaných a úmrtí. Od konca mája tohto roku sa však pandémia začala výraznejšie šíriť v oblasti hlavného mesta Ho Či Min, čo viedlo k ďalším opatreniam, okrem zákazu zhromažďovania a zastavenia premávky do mesta, vláda naplánovala otestovanie všetkých 9 miliónov obyvateľov mesta. Súvisí to aj s tamojšími zisteniami novej vzájomnej mutácie britského a indického variantu.
Čísla spojené s koronavírusom sú však naďalej viac ako priaznivé. V tejto takmer 100-miliónovej krajine bolo potvrdených len 60 180 prípadov ochorenia na Covid-19 a iba 334 úmrtí (informácie z júla 2021). Vo Vietname sa vyskytli prvé prípady nákazy už v januári 2020. Išlo o dvoch čínskych turistov priamo z oblasti Wu-chan. Tamojšia vláda zareagovala veľmi promptne a zavedené opatrenia minimalizovali šírenie koronavírusu. Prvé úmrtie v krajine sa tak podarilo oddialiť až na 25. júla 2020.
Menej známe je, že situáciu v krajine skomplikovali v októbri 2020 aj historické povodne a s tým spojené zosuvy pôdy v centrálnej oblasti Vietnamu. „Boli zničené hektáre poľnohospodárskej pôdy, spôsobené straty na životoch a tisícky ľudí prišli v stúpajúcej vode o svoje domovy,“ informovala nás sestra Mary Magdalena, naša miestna koordinátorka z Caritas Vietnam.
Školy sú zatvorené od začiatku lunárneho roku
Podobne, ako v iných krajinách či u nás, na Slovensku, aj vietnamské školy boli kvôli pandémii zatvorené: „Od nového lunárneho roku (23.1. 2020) sa celý vyučovací proces konal online. Znamenalo to obrovský problém pre chudobné deti, ktoré k počítaču prístup nemajú a ich rodiny si ho nemôžu dovoliť kúpiť,“ píše sestra Mary Magdalena. V tejto súvislosti je vo Vietname dôležitá úloha asistentov a ich pomoc deťom. Každá skupina maximálne 10 detí je pod vedením jedného asistenta, ktorý je za ne nie len zodpovedný, ale je tiež ich učiteľom, priateľom, duchovným spoločníkom a niekedy ako ich otcom či matkou.
Počas roka chodieva sestra Mary Magdalena pozrieť deti do jednotlivých diecéz. Kontroluje ich životné podmienky a snaží sa porozumieť rodinám, aby im mohli byť čo najviac nápomocní: „Naposledy sa nám podarilo zorganizovať cestu na sever krajiny. Počas tejto cesty sme si potvrdili, že hlavným dôvodom, prečo deti odchádzajú zo škôl, je chudoba. Mnohé z nich vnímajú ako najväčšiu bariéru k vzdelaniu práve jeho cenu. Pre rodiny žijúce na vidieku s malým príjmom sú tieto poplatky veľkým bremenom, najmä v časoch pandémie,“ zdôraznila nám sestra Mary Magdalena. Ak sa navyše stane, že rodičov prepustia, deti nemajú žiadnu šancu na vzdelanie. Príspevky, ktoré od darcov cez náš projekt deti dostávajú, sú dosť vysoké na to, aby vo Vietname pokryli prvý aj druhý stupeň základných škôl a výrazne pomáhajú pri absolvovaní stredných a vysokých škôl.
V súčasnosti náš projekt Adopcia na diaľku® podporuje s pomocou darcov zo Slovenska 399 dievčat a chlapcov z Vietnamu. Znamená to, že jeden adoptívny rodič má na diaľku adoptované jedno dieťa a vďaka príspevku 20 eur mesačne mu zabezpečuje uhradenie školských poplatkov, školskej uniformy, učebníc a iných vyučovacích pomôcok. V prípade potreby aj dopravu do školy a zdravotnú starostlivosť. Výhodou tiež je, že deti dostávajú v škole obed, a tak nezostanú hladné.
Van Minh sa chce stať lekárom
Van Minh je trinásťročný chlapec, ktorý žije len so svojou mamou a sestrou. Otec ich opustil veľmi dávno a nijako nepomáha rodine. Mama pracuje ako farmárka na poli, býva ale často chorá. Nemá dobrú imunitu a počas dní, keď nemôže ísť pracovať, rodina nemá žiaden zárobok a častokrát si nemajú ani čo uvariť. Van Minh je ale našťastie zdravý chlapec.
Ak si nájde trochu času, rád športuje a hráva s kamarátmi futbal. V škole ho zatiaľ najviac baví matematika, a keď vyrastie, chce sa stať lekárom, aby mohol pomôcť svojej mame a ďalším chorým ľuďom. Pred rokom si chlapca na diaľku adoptovala pani Slávka z Košíc a vďaka tomu môže chodiť do školy a možno sa mu časom podarí splniť si sen a stane sa doktorom.
Čaká ich 20
Vietnamci majú veľkú úctu k vzdelaniu, avšak z mnohých dôvodov je stále veľa detí, ktoré do školy nechodia a často nedokončia ani prvý stupeň. Na svojho adoptívneho darcu čaká ďalších 20 detí z Vietnamu. Medzi nimi aj dievčatko Linh, ktorá mala v marci len osem rokov. Rodičia pracujú v poľnohospodárstve a spracúvajú plodiny ako napríklad kukuricu. Ich príjem je však veľmi slabý a ledva stačí na pokrytie základných potrieb. Spoločne žijú v skromnom príbytku, ktorý je z betónu, bez ďalších úprav. Malá Linh vo voľnom čase najradšej spieva, tancuje a rozpráva príbehy. V škole ju tiež najviac bavia umelecké predmety a vyzerá to tak, že z nej môže vyrásť talentovaná umelkyňa.
Adoptujte si na diaľku Linh či iné dieťa v núdzi a darujte mu vzdelanie a budúcnosť, akú dostal Van Minh vďaka svojej darkyni: tu.
Sestra Mary Magdalena v závere dodáva: „V mene Caritas Vietnam, našich detí a ich rodičov, by sme sa chceli z celého srdca poďakovať za celoročnú podporu Vám – darcom projektu Adopcia na diaľku®. Naše deti stále potrebujú Vás a Vašu pomoc, aby si cez vzdelanie splnili svoje sny. Ešte raz Vám ďakujeme za Vašu štedrosť a podporu.“
Autorka článku: Miroslava Knapíková
Foto: archív projektu Adopcia na diaľku®