Aktuality

Čo máme nové?

V ukrajinskom Zabolottii poteší deka či mydlo

pridal: charita | dátum: 14. novembra 2023 | kategória: Malé projekty

Cieľ projektu: Teplé deky a hygienické potreby pre 110 detí v Zabolottii
Pomoc sumou: 4 000 €
Detské centrum/organizácia: Caritas-Spes Luck, Ukrajina
Dátum: Október – november 2023

Malé projekty Adopcie na diaľku®vznikli, aby sme mohli pomôcť deťom riešiť ich vzdelávanie, chudobu a ťažkosti každodenného života.

Na vojnu sa nedá pripraviť a je ťažké si predstaviť všetok smútok a hrôzu, ktorú prináša ľuďom a najmä deťom. Na Ukrajine trvá už takmer dva roky, no vo východných oblastiach krajiny oveľa dlhšie, už od roku 2014. Páter Pavlo Khomiak je riaditeľom Caritas-Spes v meste Luck a zároveň našim partnerom v projekte Adopcia na diaľku®. Spoločne sme už v minulosti zrealizovali viacero Malých projektov. Vďaka tomu mali deti z detského domova nové paplóny vankúše a posteľné obliečky či rodičia krabice mlieka pre svoje deti. Po bombardovaní mliečnych fariem sa práve mlieko stalo nedostatkovou potravinou vo viacerých oblastiach Ukrajiny.

Páter Pavlo nás koncom septembra poprosil o pomoc pri nákupe teplých diek a hygienických potrieb. Tieto základné veci chýbali 110 deťom v internátnej škole v dedinke Zabolottia, nachádzajúcej sa päť kilometrov južne od bieloruských hraníc. „Najhoršie je vidieť strach a úzkosť v očiach detí, ktoré sa ocitli v situácii bez lásky, podpory a starostlivosti rodičov. Deti v internátnej škole v Zabolotii sú siroty, ktorým rodičia zomreli alebo sú to deti, ktorých rodičia boli zbavení rodičovských práv, pretože sa o ne nestarali,“ priblížil nám situáciu detí páter Pavlo. So svojím tímom a skupinou dobrovoľníkov sa pravidelne starajú o deti žijúce vo viacerých internátnych školách a detských domovoch.

Páter Pavlo nám o aktuálnej situácii napísal: „Skúsenosti nás naučili veriť v to najlepšie a pripraviť sa na najhoršie. Niekoľkokrát denne sa ozývajú sirény, ktoré znamenajú, že musíme ísť okamžite do protibombových krytov. Najhoršie je to v noci, keď je potrebné zobudiť deti a rýchlo ich odviesť do krytu, ktorý je však studený a bez elektriny. Deti tam spia posediačky a čakajú, kedy sa budú môcť vrátiť do teplých postelí. A hoci od útleho detstva vedia, čo je to osamelosť, opustenosť a nespravodlivosť, vďaka ľuďom ako ste vy, je svet naplnený dobrými skutkami a dáva im nádej v najťažších chvíľach.“

Vo svojich posledných riadkoch nezabúda na láskavosť darcov: „Úprimne ďakujeme všetkým darcom zo Slovenska, ktorým nie je osud týchto opustených detí ľahostajný. Prijmite, prosím, moje poďakovanie aj v mene všetkých detí z internátnej školy v Zabolottii. Nech Vás všetkých žehná Boh.“

 

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov