Aktuality

Čo máme nové?

V Indii slávia sviatok Holi: radosť z víťazstva dobra plná farieb

pridal: charita | dátum: 7. marca 2023 | kategória: India

Už zajtra začnú naše indické deti sláviť so svojimi rodinami sviatok zvaný Holi. Tento festival farieb každoročne zjednocuje ľudí a do ulíc prináša radosť a smiech.

Festival Holi oslavujú ľudia v celej Indii, ale aj v mnohých iných hinduistických krajinách Ázie. Ide o dvojdňové oslavy príchodu jari po zime a symbolizuje víťazstvo dobra nad zlom. O pôvode sviatku nám napísal riaditeľ sociálneho centra v Shimoge, otec Clifford Pinto:

„Sviatok Holi má svoje korene v hinduistickej viere. Kedysi dávno žil zlý kráľ Hiranyakashyap, ktorý mal sestru Holiku a syna Prahalada. Kráľ bol požehnaný bohom Brahmom a nemohol byť zranený. Stal sa preto veľmi arogantným a v kráľovstve prikázal, aby ho uctievali namiesto bohov. Jeho syn Prahalad to však odmietol, pretože uctieval boha Vishnu. Kráľa to veľmi nahnevalo a s Holikou naplánovali Prahaladovu smrť. Holika na kráľov pokyn s Prahaladom v náručí vliezla do ohňa. Nečakane však zahynula ona a Prahalad bol vďaka svojej oddanosti ochránený bohom Vishnu. Ľudia tak začali oslavovať tento deň na počesť víťazstva dobra nad zlom.“

Sviatok Holi slávia celé rodiny
Deti sa najviac tešia na druhý deň, kedy sa navzájom zafarbujú

Festival Holi síce trvá iba dva dni, ale jeho prípravy začínajú aj niekoľko týždňov dopredu. Počas prvého dňa festivalu ľudia stavajú veľké ohne, ktoré večer zapaľujú počas rituálu Holika Dahan. Pripomínajú si tak príbeh Prahalada a spálenie zla. Ľudia sa okolo ohňov zhromažďujú a spoločne sa modlia.

Druhý deň festivalu sa nesie v znamení farieb. Po rannej modlitbe sa ľudia oblečú do biela a stretnú sa v uliciach. Deti na seba navzájom vylievajú zafarbenú vodu a dospelí zväčša používajú rôznofarebné prášky, ktoré sa volajú gulal. Večer zo seba ľudia farby zmyjú a stretnú sa s rodinou a priateľmi, aby si popriali príjemnú jar a dobrú úrodu v nasledujúcom období. Počas tohto sviatku sú si všetci na uliciach rovní, spory sú zabudnuté a vznikajú nové priateľstvá.