Aktuality

Čo máme nové?

Ukrajina: vojenské útoky z Ruska pokračujú

pridal: charita | dátum: 4. marca 2022 | kategória: Ukrajina

Aj v tomto článku vám prinášame aktuálne informácie z našich spolupracujúcich centier, ktoré sa nachádzajú naprieč celou Ukrajinou. Niektoré zo správ sú krátke, no výstižné. Vojenské útoky Ruska, napriek dlhoročnej napätej situácii na východe Ukrajiny, zaskočili jej obyvateľov a zo dňa na deň priniesli potrebu základnej humanitárnej pomoci ako sú potraviny, hygienické potreby, matrace a deky pre utečencov z bojmi zasiahnutých miest.

Opätovne preto chceme informovať našich darcov, že rozvojová pomoc určená na vzdelávanie detí a záujmové krúžky musela byť presunutá práve na humanitárnu pomoc základných potrieb všetkých detí a núdznych. O tejto skutočnosti informujeme našich darcov prostredníctvom mejlovej alebo poštovej komunikácie a každý darca má právo pozastaviť svoje platby v prípade záujmu len o rozvojovú pomoc kontaktovaním nášho koordinátora pre Ukrajinu, Martina Kružliaka telefonicky, alebo mejlom. Zároveň chceme poďakovať všetkým darcom, ktorí sa rozhodli zotrvať v podpore ľudí na Ukrajine aj v čase vojny a chceme v mene všetkých detí a ich rodín vyjadriť slová vďaky.

Charita Ternopiľ

V nasledujúcich riadkoch vám už prinášame priame informácie z centier za prvé tri marcové dni. Kolegom na Ukrajine sa tak podarilo aj v krízovom režime napísať dôležité informácie z diania priamo v ich meste.

Charita svätého Martina v Zakarpatskej oblasti, Mukačevo, 1.3.2022, 6:26

„V oblasti Mukačeva nachádzajú útočisko mnohé rodiny z východných častí Ukrajiny ako sú mestá Rivne, Kyjev, Záporožie, Charkov či Cherson. Rodiny z Rivného po raketových náletoch na ich mesto v priebehu hodiny sadli do áut a prišli do zakarpatskej oblasti. Až teraz zisťujú, čo všetko nestihli v rýchlosti vziať so sebou,“ približuje nám situáciu naša koordinátorka z Mukačeva, Slovenka Katarína Pajerská.

Aj vďaka pomoci zo Slovenska a nášmu projektu dopravili týmto utečencom základné oblečenie, papuče, detské fľašky a lieky, ale aj omaľovánky a hry pre deti, aby sa počas núdzového ubytovania v charitných priestoroch mali čím zaoberať. Katarína Pajerská nás ďalej informovala: „V malých dedinkách sa zatvárajú obchody, pretože zlyháva zásobovanie. Ukrajinci momentálne žijú heslom: „Všetko pre armádu, všetko pre Ukrajinu.“ Snažíme sa rodinám, ktoré tu zostávajú, dopraviť aspoň základné potraviny. Ďakujeme, že ste s nami!“

Charita sv. Martina v Mukačeve

Charita Kolomyja, 1.3.2022, 11:59

V Charite Kolomyja mali možnosť už od pondelka použiť peniaze z nášho projektu a vďaka tomu zabezpečili potrebný benzín a základné produkty do balíčkov pomoci pre deti a dospelých v núdzi. Koordinátorka Natalia Hryhorčuk nám opísala situáciu v Kolomyji nasledovne: „Množstvo utečencov sa stále zvyšuje a my sa bojíme, že čoskoro nebudeme schopní na našom území zakúpiť ani tie najzákladnejšie veci ako sú jedlo, hygienické potreby či pitná voda.“

Keďže platby platobnými kartami sú momentálne na Ukrajine limitované a Charite Kolomyja dochádzajú finančné prostriedky, náš projekt Adopcia na diaľku® zabezpečí , aby sa finančné prostriedky dostali do Charity Kolomyja. „Ďakujeme za pomoc a prosíme vás o modlitbu za mier pre Ukrajinu. Zbierame a prevážame produkty na východ Ukrajiny, kde je momentálne veľmi zložité poskytnúť podporu a humanitárnu pomoc,“ dodáva na záver Natalia Hrihorčuk.

Charita sv. Martina v Mukačeve

Charita Ternopiľ, 1.3.2022, 22:50

„Do včera sme boli nútení skrývať sa kvôli leteckému poplachu v protiatómovom kryte. Sirény zneli často, pretože žijeme v časti Ukrajiny, ponad ktorú prelietavajú armádne lietadlá. Dostávame sa tak do priameho ohrozenia. Momentálne je utorok, jedenásť hodín večer a práve sme sa vrátili z krytu s našimi spolupracovníkmi a ľuďmi, ktorí tu žijú,“ opisuje nám situáciu v Ternopiľe naša miestna koordinátorka, Aneta Lisa. Na tamojšej charite pracujú prakticky bez prestávky a striedajú sa aj počas noci. Priestory charity zdieľajú spolu s utečencami, ktorí prichádzajú z miest, kde sa konflikt odohráva. Ide najmä o ženy, deti a starých ľudí.

Peniaze zatiaľ v Ternopiľe nemali možnosť vymeniť za hrivny, pretože pobočky bánk sú zavreté. Bezhotovostné platby však, našťastie, fungujú a dajú sa do určitej miery využívať. „Napriek všetkým týmto ťažkostiam nám pomáhajú aj miestni ľudia. Žiaľ, žijeme ďaleko od hraníc a nedokážeme sa k nim dostať bližšie.  V smere najbližšieho hraničného priechodu sú rozsiahle dopravné zápchy, pretože množstvo ľudí uteká do zahraničia,“ informuje nás Aneta Lisa a dodáva: „Vaše slová a podpora nás inšpirujú aj naďalej vykonávať túto prácu, ktorá je pre nás dôležitá za každých okolností. Úprimne dúfame a modlíme sa, aby táto vojna čo najskôr skončila a všetko bolo opäť v poriadku.“

Charita Ternopiľ

Charita Odesa, 2.3.2022 o 15:40

„Situácia v Odese je teraz veľmi napätá. Mesto sa pripravuje na útok od mora, kde sa už nachádza množstvo ruských vojnových lodí. Je to desivé, pretože často počujeme výstražné sirény, výbuchy a skrývame sa v bunkroch. Ďakujeme vám za vašu finančnú podporu, no čoskoro ju už nebudeme môcť použiť. Obchody a sklady sú už takmer vyprázdnené. Modlite sa, prosím, za Ukrajinu a našich trpiacich ľudí,“ napísala nám Svitlana Kolodchych z Charity Odesa.

V mene detí a rodín, ktorým pomáhame, ale aj v mene všetkých Ukrajincov postihnutých vojnou ďakujeme našim darcom a podporovateľov za modlitby, finančnú, materiálnu ale aj inú pomoc. V týchto dňoch sa projekt Adopcia na diaľku® ako aj Slovenská katolícka charita a všetky arcidiecézne a diecézne charity zameriavame na spôsob, ako poskytnúť materiálnu pomoc ukrajinským utečencom. Náš projekt sa snaží nájsť všetky možné cesty, ako čo najskôr zabezpečiť pre spolupracujúce centrá aspoň na západe Ukrajiny finančnú hotovosť na čo najrýchlejší nákup posledných základných potravín, hygienických potrieb, matracov, diek a pohonných hmôt.

Charita sv. Martina v Mukačeve

V prípade Vášho záujmu podporiť aktivity projektu Adopcia na diaľku® na Ukrajine môžete Vašu pomoc poukázať na číslo účtu našich Malých projektov: SK49 0900 0000 0051 8393 5783 a do poznámky napíšte: kríza na Ukrajine.

Slovenská katolícka charita spustila verejnú zbierku. Ľudí na Ukrajine tak môžete podporiť aj na čísle účtu: SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS: 380.

Autorka článku: Miroslava Knapíková

Foto: Aneta Lisa (Ternopiľ), Katarína Pajerská (Mukačevo)