Aktuality

Čo máme nové?

Strechu nad hlavou, čo viac si priať

pridal: charita | dátum: 25. februára 2021 | kategória: Malé projekty

Cieľ projektu: Prestavba rozpadávajúceho sa domu pre vdovu a jej dve deti
Pomoc sumou: 4 800 €
Detské centrum/organizácia: Bala Pragathi Kendra Services (BPKS) Honavar
Dátum: september – december 2020

Malé projekty Adopcie na diaľku® vznikli, aby sme mohli pomôcť deťom riešiť ich vzdelávanie, chudobu a ťažkosti každodenného života.

Pani Hemamalini je vdova. Pred šiestimi rokmi sa jej manžel utopil v rieke menom Sharavathi. Žije vo veľkej chudobe spolu so svojimi dvomi deťmi, chlapčekom a dievčatkom. Na život  a obživu svojich detí si zarába upratovaním a inými domácimi prácami v susedných domoch. Dom sa im však pred časom začal rozpadávať a pani Hemamalini nemala prostriedky na opravu.

Zadná strana domu
Pohľad na zrútenú časť domu

Otec Gabriel Lopes, riaditeľ centra BPKS Honavar nám poslal v máji 2020 prosbu o pomoc tejto skromnej a pokornej žene, ktorá žije v dedinke zvanej Kasarkot tri kilometre od centra. Priložil nám fotky, na ktorých je malý hlinený domček s rozpadávajúcimi sa múrmi a so zrútenou časťou strechy. Hrozilo, že sa dom každou chvíľou zrúti úplne. Ako sám otec Gabriel spomenul: „Niektorí zo susedov jej chceli pomôcť s opravou domu, ale keď videli, v akom zlom stave je strecha, od svojho zámeru upustili. Čiastočná rekonštrukcia, žiaľ, nepomôže a dom je potrebné postaviť nanovo.“ Pani Hemamalini sa preto s prosbou o pomoc obrátila na pátra Lopesa, ktorý po vypočutí jej príbehu cítil veľkú ľútosť a rozhodol sa niečo s tým urobiť.

Priebeh stavby domu

Ďalšia fáza stavby

Návrh na tento projekt sme schválili a za necelých päťtisíc eur sa mohli začať práce na stavbe domu, ktoré kontroloval miestny farár. V cene je zahrnutý stavebný materiál ako je lateritový kameň – laterit je typ pôdy tvorený z minerálov v oblastiach s vlhkým podnebím, cement, piesok, plechové strešné krytiny a dlažba, rovnako sú tu zahrnuté aj náklady za dovoz materiálu a stavebné práce na dome. Počas stavby domu žila matka s deťmi v malej chatrči. Od decembra 2020 však už mohli bývať v novom domčeku, ktorý pozostáva z obývačky, spálne, a WC s kúpeľňou. Konala sa aj malá inaugurácia s posvätením.

Strecha je hotová, začiatok prác na omietke
Vdova s deťmi pred novým domom

Pani Hemamalini so svojimi dvomi deťmi je veľmi šťastná a vďačná, že majú strechu nad hlavou, ktorá im v lete poskytuje tieň a v zime či v daždivom počasí teplo a sucho. V deň odovzdania domu ona aj deti celí žiarili. Ako napísal otec Gabriel na záver: „Pani Hemamalini je nesmierne vďačná darcom a projektu Adopcia na diaľku® za štedrosť pri poskytnutí finančného daru na obnovu jej rozpadnutého domu. Ešte raz ďakujem za podanie pomocnej ruky prostredníctvom Malých projektov. Nech Boh požehná všetky vaše snahy.“

Predná strana domu po dokončení
Požehnanie domu

Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov.

 

Autorka článku: Miroslava Knapíková