Aktuality

Čo máme nové?

Spoznaj Iľju, jeho rodinu a ich príbeh

pridal: charita | dátum: 26. júla 2017 | kategória: Ukrajina

Adopciu na diaľku® sme na Ukrajine spustili v roku 2014. Medzi prvými deťmi, ktoré boli do projektu zapojené, sú deti z detských domovov v Bortnykoch a Biriek, a tiež deti z Charkova.

Jedným z ukrajinských chlapcov, ktorý dostáva vďaka adoptívnym rodičom zo Slovenska pravidelnú pomoc, je deväťročný Iľja. Iľja má ťažký život od útleho detstva. V jednej zo správ nám koordinátor Ján Martinček z Charkova napísal: „Iľja má mamu, ktorá nepočuje a nerozpráva od narodenia. Je slobodnou matkou a vychováva Iľju a jeho brata Denisa, ktorý má šesť rokov, sama. Všetci žijú veľmi skromne. Iľja je veľmi hravé a otvorené dieťa. Zdá sa však, že niekedy až príliš plní úlohu dospelého v rodine. Je na svoj vek veľmi samostatný. Má nadmieru vyvinutú schopnosť komunikovať, čo pravdepodobne súvisí s tým, že od malička komunikuje s nepočujúcou mamou a je schopný v prípade potreby robiť pre ňu tlmočníka.“ IIľja navštevuje prvý stupeň základnej školy v Charkove. Ukončil štvrtú triedu, baví ho matematika, geometria, spev a šport.

J. Martinček ďalej pokračuje: „Keďže mama je nepočujúca a otec v rodine nie je, pre chlapca je  veľmi ťažké učiť sa. Prichádza do nášho centra, kde sa zapája do voľnočasových aktivít, a počas školského roka mu pomáhame aj s úlohami a doučovaním do školy. Iľja pomáha mame i so starostlivosťou o svojho mladšieho brata.“ Ďakujeme všetkým vám za pomoc a podporu pre deti, ako je Iľja. Vďaka vám je jeho detstvo lepšie, a cez toto leto môže zažiť pekné prázdniny so svojimi rovesníkmi. Sociálne centrum v Charkove, s ktorým spolupracujeme, realizuje prázdninové aktivity a tábor pre deti z Charkova aj tento rok.

Adoptívnych rodičov pre deti ako je Iľja hľadáme stále. Zapoj sa, daruješ tak detstvo, vzdelávanie i budúcnosť konkrétnemu ukrajinskému chlapcovi či dievčaťu. Vďaka slovenským darcom mení Adopcia na diaľku® životy detí v núdzi už 21 rokov. Ďakujeme, že pomáhaš spolu s nami. Solidaritu s deťmi v núdzi môžeš prejaviť aj tým, že im dáš like na facebooku.

Kresba, ktorú Iľja poslal svojej darkyni: