Aktuality

Čo máme nové?

Spoločne pomáhame plniť detské sny už 25 rokov

pridal: charita | dátum: 29. decembra 2021 | kategória: Zo sveta

Čo všetko sa nám podarilo v roku 2021? Zabezpečiť štúdium pre viac ako 6500 detí, postaviť pôrodnicu v Ugande či prijať do projektu deti ukrajinských vnútorných vysídlencov.  A mnoho ďalších vecí, ktoré by sme bez vašej pomoci nezvládli.

Vysokoškolské štúdium zamerané na potravinárske technológie? Aj takto môže vyzerať splnený sen dievčatka z chudobnej rodiny, ktoré sme pred rokmi prijali do projektu. Malú Mong Thu z Vietnamu si ako dvanásťročnú na diaľku adoptoval pán Dávid a teraz sa teší z úspešnej absolventky.

Napriek všetkým komplikáciám má projekt Adopcia na diaľku® za sebou úspešný rok a vďaka štedrosti darcov zo Slovenska sme spoločne pomohli Mong Thu a ďalším 6 593 deťom v núdzi. Pomoc vás, milí naši darcovia, je v tomto smere naozaj významná. Vďaka vašej štedrosti a láskavosti môžu tisícky detí v šiestich krajinách sveta žiť svoj sen. Pomáhate nielen zapojením sa do projektu. Mnoho nových darcov sa o našej pomoci dozvedelo od svojich známych, rodiny či zo zdieľaného príspevku na Facebooku. Môžeme tak písať históriu pomoci projektu už celé štvrťstoročie.

S pandémiou sme bojovali aj v roku 2021

Rok 2021 priniesol množstvo výziev a nemožno sa vyhnúť ani pandémii koronavírusu. Niet snáď krajiny, ktorú by tento vírus nezasiahol. Výnimkou nie je ani Slovensko, ani štáty, v ktorých podporujeme naše deti.

Pandémia so sebou priniesla opakované lockdowny, kedy sa nemohlo stretávať, chodiť do školy a vo Vietname napríklad ani jazdiť mestskou dopravou či autom. V rozvojových a chudobnejších krajinách boli dopady pandémie naozaj dramatické. Množstvo ľudí tu aj za bežných okolností žije zo dňa na deň a rodiny si často nemôžu dovoliť ani jedno teplé jedlo denne. Pandémia ich, žiaľ, dohnala k hladovaniu a obavy z nákazy koronavírusom sa zrazu stali druhoradými.

Vďaka centru MIDA sa deti v Ugande učia pod stromami.

Školáci, ktorých podporujeme, museli zostať doma, kde ich učivom sprevádzali rodičia alebo starší súrodenci. Na Ukrajine prebieha celoštátne vyučovanie v televízii, v Ugande zas v rádiu. Naše miestne partnerské centrá zamerali svoju pomoc na distribúciu potravinových balíčkov, ktoré obsahujú základné suroviny ako múku, cestoviny, ryžu, olej či vajcia. Rozdávali sa taktiež hygienické balíčky a vzdelávacie pomôcky, pracovné zošity, farbičky a perá.

Naši ugandskí spolupracovníci z centra MIDA využili tamojšiu priaznivú klímu a prekvapili improvizáciou v podobe aktivity s názvom „Tree Learning Centres“ (Centrá výučby pod stromami). Deti sa tu učia pod stromami v malých skupinkách a na čerstvom vzduchu. Cez prestávky sa hrávajú futbal alebo skáču cez švihadlo. Samozrejmosťou sú nádoby s vodou na umývanie rúk a dezinfekčné prostriedky.

Pomoc stále rozširujeme

Spoločne sa nám darí v pomoci nielen zotrvať, ale ju aj neustále rozširovať. Rok 2021 je pre nás aj rokom, kedy sa nám podarilo pomôcť so stavbou novej pôrodnice na Klinike Jána Pavla II. v ugandskom Buikwe. V júni sa tu narodilo prvé bábätko a lekárka Barbora Šilhárová nám napísala: „Maminka aj malá princezná sú obe v poriadku. Začíname teda u nás prinášať život, veľký míľnik v našej histórii.“

Na tabuľke je napísané: pôrodnica bola postavená vďaka darom obyčajných ľudí zo Slovenska, s podporou projektu Adopcia na diaľku a Slovenskej katolíckej charity.

Na Ukrajine sme rozbehli spoluprácu s tromi novými centrami, kde mnohí ľudia a rodiny museli zo svojich domovov odcestovať do iných častí štátu. Tešíme sa z ďalších 100 nových detí, ktoré sme pred mesiacom prijali do projektu a polovica z nich si už našla nových adoptívnych rodičov na diaľku.  

Citlivo však vnímame aj zhoršenie situácie na Slovensku. Zapojili sme sa preto aj do potravinovej pomoci v našej krajine, kde kolegovia roznášali potraviny ľuďom v núdzi. Taktiež sa zúčastnili Tesco zbierky v jednom z obchodov potravinového reťazca.

Adopcioví kolegovia pomájú pri Tesco zbierke.

V tomto roku sa nám tiež podarilo vytvoriť si instagramovú stránku, kde si môžete prečítať ďalšie novinky o našej spoločnej pomoci. Neváhajte si nás preto vyhľadať a začať sledovať aj tu. Našli sme dôveryhodných partnerov na Kube a v Hondurase a ukazuje sa, že projekt v týchto krajinách bude môcť fungovať dlhodobo. Prvé januárové dni roku 2022 tak môžeme osláviť adopciou na diaľku prvých detí z Hondurasu.

Dievčatá z Ukrajiny oddychujú po celodňovej sánkovačke.

Vďaka vašej pomoci sa nám darí pomáhať tisíckam detí v núdzi už 25 rokov. V mene všetkých detí vám srdečne ďakujeme a prajeme, aby ste si zaslúžene vydýchli, pretože aj tento rok sme zvládli komplikácie spojené s koronavírusom a urobili veľa dobrého.

Miestni koordinátori z krajín nám často píšu, ako sa spolu s deťmi modlia za projekt a predovšetkým za darcov, ktorí pomáhajú deťom v núdzi. Od vás sa dozvedáme, že sa modlíte za deti a v tomto kruhu plnom dobroty a láskavosti vám prajeme veľa Božej lásky a mieru, nech ste požehnávaní, kamkoľvek vaše kroky budú viesť aj v novom roku 2022.

 

Autorka článku: Miroslava Knapíková