Slováci pomáhajú deťom v Indii stať sa krajčírmi či elektrikármi

Cieľ projektu: 5 odborných kurzov pre 45 študentov
Pomoc sumou: 4 400 €
Detské centrum/organizácia:  BPKS Honavar – India
Dátum: školský rok 2018/2019

Malé projekty vznikli predovšetkým preto, aby sme mohli pomôcť deťom aj nad rámec pravidelnej podpory prostredníctvom Adopcie na diaľku®.

Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáha cez projekt Adopcia na diaľku® tisíckam detí so vzdelávaním. Darca si môže „adoptovať“ na diaľku konkrétne dieťa a podporovať ho dlhodobo v jeho štúdiu. Pred štyrmi rokmi sme však našu pomoc rozšírili aj o takzvané Malé projekty. Vďaka nim sa nám napríklad podarilo pomôcť s opravou strechy na škole v Indii, kúpou bicyklov pre študentov, ktorí to majú ďaleko do školy vo Vietname, kúpou potravinových balíčkov pre deti na Ukrajine či zaobstarať deťom v Ugande lieky na celý rok a postaviť domček pre siroty. Ďalším pekným Malým projektom je podpora 45-tich študentov technických predmetov v indickom meste Honavar.

„Na kurze sa učím opravovať domáce spotrebiče ako sú stropné ventilátory, ale aj miešačky či brúsky, priamo v učebni sme si skúšali už opravu vodného čerpadla a motoru do auta. Najviac ma baví oprava motorov,“ píše nám v liste 13-ročný Christon Dias, študent elektroinštalatérskeho kurzu. Christon má ešte troch bratov a spoločne s rodičmi žijú v malom dvojizbovom príbytku, kde majú problém sa pomestiť. Ak sa mu však podarí doštudovať, bude môcť pracovať vo firme na opravu elektrotechniky. Zarobí tak minimálne 6 000 indických rupií čo je v prepočte 78 eur. Táto suma už v Indii vystačí na pokrytie základných potrieb.

Christon chodí každý deň 5 kilometrov peši k  zastávke a potom cestuje ďalších 30 kilometrov autobusom do školy. Otec pracoval na poli, kde pestoval ryžu, avšak pred časom ochorel a nemá už možnosť postarať sa o rodinu. Zodpovednosť zatiaľ prebral Christonov starší brat, ktorý sa stará aj o výdavky za zdravotnú starostlivosť pre otca. „Chcel by som sa vám veľmi poďakovať za pomoc,“ dodáva na záver listu Christon. V škole sa učí aj angličtinu, a tak je rád, že s nami môže v tomto jazyku komunikovať.  

V škole Pratibhodaya navštevujú podporovaní študenti aj kurz údržby klimatizácií a chladničiek, inštalatérstva, krajčírstva či počítačových programov. Čo poteší, že na stene v každej z týchto učební visí slovenská vlajka. „Naša veľká vďaka patrí štedrým slovenským darcom, ktorí umožnili deťom tieto kurzy študovať. Po ich absolvovaní budú mať možnosť zabezpečiť si vlastné živobytie,“ dodáva koordinátorka pomoci v Indii, Alena Dostálová.

 


Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške TU. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov.