Aktuality

Čo máme nové?

Privítajme spolu nové centrum v Mukačeve

pridal: charita | dátum: 29. mája 2019 | kategória: Ukrajina

Sme veľmi šťastní, že Vám môžeme predstaviť nové centrum, s ktorým začíname spolupracovať. Vďaka tomu môže pomocnú ruku dostať oveľa viac detí.

Ešte v minulom roku nás kontaktovala pani Katarína Pajerská, koordinátorka v Charite sv. Martina, ohľadom spolupráce s naším projektom Adopcia na diaľku®. Už na prvom stretnutí nás oslovilo to, že pomoc ponúkajú všetkým, či už ide o viacdetné rodiny, vnútorných presídlencov alebo deti z rómskych komunít. „Rómska pastorácia je zameraná predovšetkým na duchovnú pomoc rómom – aby cítili, že aj oni patria do cirkevného spoločenstva,“ hovorí pani Pajerská. Deti z osád sú veľmi šikovné, o čom sa presvedčila sama na vlastné oči: „V Mukačeve a v Pavshine chodím k deťom ja, ešte s jednou dobrovoľníčkou. Deti veľmi rady vyfarbujú rôzne obrázky. Pracujeme na tom, aby aj samé maľovali – aby rozvíjali a využívali svoju vlastnú fantáziu. Zároveň motivujeme deti aj dospelých, aby sa vzdelávali.“ Okrem duchovnej, materiálnej a sociálnej pomoci sa pani Pajerská stará aj o zdravie detí a ich rodiny: „Keďže som zdravotnou sestrou, pomáham rómom aj v tejto oblasti, hlavne v prevencii ochorení. Pri chorobách, už aj podávaním injekcií, infúzií či inhalácií.“ Na záver dodáva: „Blízkym a priateľským vzťahom s rómami napomáha spoločné prežívanie radostí, problémov aj bolestí.“

Veríme, že spoločne dokážeme pomôcť aj ukrajinským deťom z okolia Mukačeva. Podporiť a adoptovať si konkrétne dieťa môžete tu.