Je všeobecne známe, že deti v Ugande majú počas vzdelávania horšie podmienky ako tie na Slovensku. Napriek tomu by sme Vám radi v krátkych bodoch priblížili ich najčastejšie problémy, keď sa rozhodnú absolvovať cestu ku vzdelaniu.
Cesta do školy trvá aj hodiny
V Ugande sa chodí najmä pešo. Školské autobusy nefungujú a ak by aj fungovali, väčšina miestnych by si ich nemohla dovoliť. To málo peňazí, čo majú, ide na základné životné potreby. Je veľmi časté, že deti chodia do a zo školy aj viac hodín, prichádzajú z osád, ktoré bývajú aj niekoľko desiatok kilometrov od škôl.
V triede je ich príliš veľa
Nájsť v jednej triede šesťdesiat či sto žiakov nie je vôbec ničím výnimočným. Detí je veľa a kapacity škôl často nepostačujú. Ak nie sú peniaze na prevádzkovanie väčšieho množstva tried, deti sa musia v miestnostiach doslova tlačiť. Niektoré dokonca nakúkajú len cez okná. Mnoho z nich nemá miesto za lavicou, a dávať pozor a písať poznámky chce vytrvalosť.
Učia sa v cudzom jazyku
Oficiálny jazyk Ugandy je angličtina, v praxi však ľudia rozprávajú miestnym dialektom a po anglicky vedia len niektorí. Prvé tri ročníky sa deti učia v rodnom jazyku, od štvrtého prechádzajú na angličtinu. Ak dieťa nezvládne tento prechod plynule, môže mu to priniesť nemalé nepríjemnosti aj v ďalších rokoch. Je bežné, že opakujú ročníky aj niekoľkokrát.
Nemajú dostatočne vybavené učebne
Problémom sú aj nedostatočne vybavené školy. Ak náhodou má škola napríklad učebňu s počítačmi, čo vôbec nie je pravidlom, na jeden počítač pripadá aj päť a viac detí. Avšak pomôcky ako mapy, pravítka, učebnice a pod. často chýbajú aj na iných predmetoch.
Musia platiť školné aj školské pomôcky
Vzdelávanie je v Ugande spoplatnené. Pre nás je to malá suma, ale v krajine, kde priemerná denná mzda nie je ani jedno euro, sú tieto poplatky poriadnym problémom. Ak sa k tomu pridá i to, že dieťa musí mať školské pomôcky, je pre mnohé rodiny nemožné poskytnúť svojmu dieťaťu aspoň základné vzdelanie.
Keď je treba zháňať obživu, škola ide do úzadia
Aby sa rodina uživila, hľadá si každý deň príležitosti na zárobok. Ak je potrebné, aby šli všetci členovia robiť na pole, dieťa nejde do školy. Jedlo a peniaze sú na prvom mieste.
Podporiť dieťa z Ugandy môžete TU.
Autorka: Zuzana Schaleková