Aktuality

Čo máme nové?

Potayima a Maurice si prečítali listy od svojich adoptívnych rodičov

pridal: charita | dátum: 9. augusta 2023 | kategória: Uganda

Každoročne majú naši darcovia možnosť poslať svojim adoptívnym deťom listovú zásielku. Aj tento rok nám prišlo do kancelárie veľa listov, ktoré sme spoločne zaslali do Ugandy.

Deti sa vždy veľmi potešia, keď im príde od ich darcu krátky list, fotka či malá drobnosť ako napríklad nálepky, omaľovánky, zápisník alebo pohľadnicu. Milé pozornosti doputovali aj k dievčaťu Potayima, ktorú podporuje pani Michaela z Bratislavy, a k chlapčekovi Mouricovi, ktorého darcom je pán Milan z Oravskej Lesnej. Zásielky im odovzdal pri osobnom stretnutí náš kolega Roman počas návštevy Ugandy na jar tohto roku.

Potayima na konci roka 2019 v čase, keď bola zapojená do projektu Adopcia na diaľku®.
Potayima v školskej uniforme v roku 2022.

Potayima zo Sseeruti

Potayima je 15-ročné dievča. Býva so svojou mamou a s tromi sestrami v dedinke Sseeruti. Spoločne s maminou a jednou zo sestier tancujú sezónne v miestnom kultúrnom súbore, čo im prináša aspoň malý zárobok na prilepšenie. Potayima je veľmi šikovná. Rada spieva, tancuje a jej obľúbeným predmetom je matematika.

Roman odovzdáva Potayime zásielku od jej darkyne.
Potayima s listom od pani Michaely.

,,Potayimu sme navštívili v jej skromnom domove a odovzdal som jej list od darkyne. Potešila sa mu a páčila sa jej aj farebná milá kresba, ktorú list obsahoval. Stretnutie s Potayimou bolo pre mňa veľmi silným zážitkom. Išla z nej krása a pokora. Je inšpirujúce zažiť osobne takú čistú vďaku za pomoc a som veľmi rád, že vďaka podpore pani Michaely má Potayima šancu na lepšiu budúcnosť,“ hovorí náš kolega Roman o stretnutí v ugandskej dedinke Sseeruti.

Roman s Mauricom a sociálnou pracovníčkou Claire.

Maurice z Buikwe

List od svojho darcu dostal osobne od nášho kolegu Romana aj 9-ročný Mourice z Buikwe. Žije tiež iba so svojou maminou a mladším súrodencom. Pre matku Jaliu je veľmi ťažké uživiť rodinu a platiť nájomné. Predáva paradajky a cibuľu v malom stánku na trhu. Maurice je šikovný chlapec, ktorý si rád zahrá futbal a v škole ho najviac baví matematika. Vďaka podpore svojho darcu mohol Maurice dokončiť predškolskú dochádzku a nastúpiť na základnú školu. Momentálne je v druhom ročníku.

Maurice ako prvák.
S omaľovánkou, ktorú dostal spoločne s listom od svojho darcu, pána Milana.

Stretnutie s Mauricom a jeho maminou opísal náš kolega Roman takto: ,,Na našej ceste v Ugande sme navštívili aj druháčika Maurica. Jeho mamina Jalia nás láskavo prijala v ich domácnosti. Maurice ešte nevie dobre čítať po anglicky, a preto mu s listom pomohla sociálna pracovníčka Claire. Aj Maurice môže vďaka podpore svojho darcu, pána Milana, navštevovať druhý ročník základnej školy.“

Vďaka pravidelnej podpore darcov sa môžu deti vzdelávať, posúvať vpred a meniť tak svoj život a komunitu, v ktorej vyrastajú. Listy pre ugandské deti adoptované darcami zo Slovenska sme roztriedili, zabalili a zaslali do našich troch centier v Ugande. Poslať deťom list s drobnosťou na potešenie je krásnou každoročnou čerešničkou za dobrosrdečnou podporou, ktorá nie je vôbec samozrejmosťou.

Ďakujeme, že môžeme spolu s Vami pomáhať deťom v Ugande!