Aktuality

Čo máme nové?

Navštívili nás indické sestry Nanditha a Joicy. V Indii spolupracujeme s ich kongregáciou v pomoci pre núdznych

pridal: charita | dátum: 9. mája 2017 | kategória: India

V uplynulých dňoch sme mali na Slovensku milú návštevu. Uskutočnilo sa pracovné stretnutie s pracovníčkami z našej partnerskej organizácie, s ktorou spolupracujeme v Indii. Navštívili  nás dve rehoľné sestry z Misijnej kongregácie Kráľovnej apoštolov (SRA).

 

Rehoľná sestra Nanditha Pereira, SRA, ktorá je generálnou predstavenou tejto kongregácie a pôsobí aktuálne v Rakúsku a rehoľná sestra M. Joicy Joseph, SRA, ktorá je provinciálnou predstavenou kongregácie a žije v Nemecku. Kongregácia sa venuje chorým, opusteným, chudobným napríklad v Ugande a na Filipínach. Realizujú projekty zamerané na vzdelávanie detí i dospelých, či na zlepšovanie situácie žien. Obe sestry pochádzajú z Indie. Veľmi dobre poznajú pomery v tejto krajine a aktívne sa angažujú pre zmenu situácie chudobných, a to najmä detí. Obe pôsobili aj na misiách vo viacerých krajinách, kde sa priamo venovali pomoci ľuďom v núdzi.

„Medzi hlavné aktivity našej kongregácie patrí sociálna a charitatívna činnosť. V Indii pôsobíme v oblastiach, kde je veľká chudoba a negramotnosť. Vo veľmi ťažkých podmienkach žijú indické deti najmä na vidieku,“ informovala o aktuálnej situácii sr. Nanditha.

 

Cez náš projekt Adopcia na diaľku® podporujeme aktuálne viac ako 1 160 indických detí. Pomoc je zameraná na zlepšenie celkovej situácie dieťaťa, dôraz sa kladie na vzdelávanie. Sr. Nanditha ďalej doplnila informácie o ich práci: „Zakladáme škôlky a školy v regiónoch, kde vzdelávacie inštitúcie nie sú. Rodičia chudobných detí sú často tiež negramotní a nemajú finančné prostriedky, aby mohli svojim deťom zabezpečiť štúdium v školách, ktoré sú od nich vzdialené desiatky kilometrov. Nemajú peniaze na cestovné, školné, školskú uniformu a učebnice, ani na zaplatenie internátu, ak je škola príliš ďaleko. O naše školy a škôlky je veľmi veľký záujem, nakoľko sú dostupné najchudobnejším. Často začíname výučbu len v jednoduchých prístreškoch a postupne hľadáme darcov, ktorí sú ochotní podporiť naše sociálne a vzdelávacie projekty.“ Do pomoci pre indické deti je možné stále sa zapojiť. Mesačná výška daru pre jedno indické dieťa je 15 Eur. Pomoc je pravidelná, dieťa sa môže dlhodobo vzdelávať a rozvíjať. V školách majú deti zabezpečenú i stravu, nakoľko mnohé z nich sú podvyživené. „Veľmi sme vďačné slovenským darcom za šľachetnú a štedrú pomoc, ktorú poskytujú indickým chlapcom a dievčatám v najbiednejších regiónoch. Podpora vzdelávania je aj prevenciou pred detskou prácou, ktorá je  v našej krajine stále rozšírená. Zákony u nás stanovujú síce za detskú prácu vysoké tresty, ale v praxi sa zákon nedodržiava a tak mnohé deti ťažko pracujú už od útleho veku. Ďakujeme Slovenskej katolíckej charite, pracovníkom projektu a každému darcovi, ktorý je zapojený do Adopcie na diaľku® za efektívnu pomoc deťom v núdzi. Vaša podpora mení životy chudobným,“ dodala na záver sr. Nanditha.

Do projektu adopcie sa môžete prihlásiť cez našu webovú stránku, alebo vyžiadaním prihlášky cez e-mail: adopcianadialku.india@charita.sk . Za vašu pomoc indickým deťom úprimne ďakujeme.

Fotografie z aktivít pre pomoc indickým deťom, nižšie fotografia zo stretnutia na Slovensku: