Aktuality

Čo máme nové?

Malí hrdinovia, veľký svet: deti chodia do školy vďaka darcom zo Slovenska

pridal: charita | dátum: 18. júna 2024 | kategória: Tanzánia

Radi by sme vám priblížili príbehy detí z Tanzánie – Josepha, Lazara a Alphonsiny, ktoré sú zapojené do nášho projektu pomoci. Deti nás učia o sile nádeje a ukazujú nám, aká dôležitá je v ich životoch podpora a láska.

Dedina Sukamahela sa nachádza v strednej časti Tanzánie, ktorá patrí medzi najsuchšie oblasti krajiny. Do tunajšej školy chodí približne 900 detí. Väčšina rodičov v tejto krajine však nemá dostatok prostriedkov na platenie školného a zabezpečenie základných potrieb pre svoje rodiny. Od marca tohto roku sme preto rozbehli podporu detí prostredníctvom nášho projektu aj v Tanzánii. Do dnešného dňa si tu svojho darcu zo Slovenska našlo viac ako 200 z nich. Ďalšie ešte len čakajú na svojho darcu. Medzi nimi aj chlapci Joseph a Lazaro a dievčatko Alphonsina.

Joseph je chlapček, ktorý chodí do druhého ročníka na základnej škole. Býva so svojou maminou a babkou v skromnom domčeku. Pred príbytkom chovajú aj tri sliepky. Josephovým obľúbeným zvieratkom je koza, ktorú majú susedia. Veľmi by si prial chovať svoju vlastnú kozu, pretože by ju mohol kŕmiť a dávala by im mlieko. Voľný čas trávi rád so svojimi kamarátmi. Počas prestávok v škole spolu hrávajú futbal, čo je Josephova najobľúbenejšia hra. V škole ho najviac baví matematika. Keď bude veľký, chcel by sa stať policajtom, aby mohol pomáhať ľuďom a postarať sa o svoju babku a maminu.

Chlapček Lazaro má osem rokov a taktiež pochádza zo Sukamahely. Do školy začal chodiť o rok neskôr, preto je teraz prvákom. Býva v malom príbytku so svojimi starými rodičmi, ktorí majú problém zabezpečiť Lazarovi základné potreby a uhradiť školské poplatky. Za domčekom majú našťastie malé políčko, na ktorom pestujú pre seba a Lazara zeleninu. Chlapček svoj voľný čas najradšej trávi so svojimi kamarátmi. Hrávajú sa rôzne hry, ako sú naháňačky a hry s loptou. Jeho obľúbeným zvieratkom je pes. Síce zatiaľ žiadneho nemá, ale v budúcnosti veľmi túži po tom, aby mal svojho verného spoločníka, s ktorým by sa tiež mohol hrávať. V škole Lazara najviac baví svahilčina. Chce sa veľmi učiť, aby si potom mohol nájsť dobrú prácu a pomôcť aj svojim starým rodičom.

Šesťročné dievčatko Alphonsina má troch súrodencov. Najlepším kamarátom je jej brat Joseph, s ktorým spoločne hrávajú futbal. Alphonsinu tiež baví, keď jej mamina číta rozprávky. Do školy chodí rada, lebo tam má veľa priateľov a každý deň sa naučí niečo nové. Jej obľúbeným predmetom je matematika, pretože ju baví riešiť rôzne úlohy a hádanky. Keď bude veľká, chcela by sa stať učiteľkou. Alphonsina tiež sníva o tom, že raz navštívi mesto Dar es Salaam, najväčšie a najrušnejšie mesto v Tanzánii.

Okrem materiálnej pomoci, umožňujú darcovia z projektu Adopcia na diaľku® deťom pociťovať svoju láskavosť a záujem. Každý príspevok predstavuje pre deti veľký dar, ktorý ich motivuje pokračovať v štúdiu a nasledovať svoje sny. Vďaka vám môžeme spoločne prispieť k lepšiemu životu detí v Sukamahele. Ďakujeme, že ste súčasťou tejto cesty a že nám pomáhate robiť svet lepším miestom pre deti v núdzi.

Adoptovať dieťa na diaľku z Tanzánie si môžete na tomto linku.
O našej pomoci v Tanzánii sa môžete dočítať tu.