Aktuality

Čo máme nové?

Kríza na Ukrajine

pridal: charita | dátum: 24. februára 2022 | kategória: Ukrajina

Vo štvrtok, 24.2.2022 o piatej ráno boli zaznamenané útoky ruských vojsk na celom území Ukrajiny. Išlo predovšetkým o vojenské ciele od východu Ukrajiny až po západ ako sú napríklad Luhansk, Doneck, Mariupoľ, kde bol obsadený prístav, ďalej Záporožie, Dnipro ale aj miesta ako Luck a Ivano-Frankivsk, ktoré sú vzdialené od slovenských hraníc približne 200 km vzdušnou čiarou. Ukrajinským prezidentom bolo vyhlásené stanné právo.

Projekt Slovenskej katolíckej charity Adopcia na diaľku® k dnešnému dňu pomáha 12 centrám naprieč celou Ukrajinou. Spoločne ide o 1577 detí v núdzi. Za náš projekt chceme vyjadriť náš súcit a podporu nielen týmto deťom a ich rodinám, ale všetkým Ukrajincom zasiahnutým konfliktom. V týchto chvíľach sa intenzívne zaujímame o podporované deti a ich rodiny a sme v úzkom kontakte s koordinátormi spolupracujúcich centier na Ukrajine. Ako prvé nás zaujímalo, aké kroky boli podniknuté, aby deti boli v bezpečí. Zatiaľ môžeme všetkých darcov informovať, že deti v našom projekte sú v poriadku a neevidujeme žiadne zranenia ani u ich rodinných príslušníkov. V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame aktuálne informácie od našich koordinátorov.

Charita Doneck, 10:22

Už v roku 2015 sa polovica pracovného tímu presťahovala do mesta Dnipro. Dnes nám koordinátorka Svitlana Šuch poskytla informáciu, že čakajú na zvyšok tímu Charity Donetsk, ktorý má v najbližších hodinách pricestovať z Donecku do Dnipra. Zároveň nám s poľutovaním oznámila, že v tejto situácii nebudú môcť poskytnúť deťom štandardnú pomoc so vzdelávaním. „Pripravujeme sa prijať ďalších vnútorne vysídlených obyvateľov a budeme radi za každú možnú podporu. Pre túto chvíľu sme v bezpečí, ale aj v našom meste boli niektoré budovy zničené,“ dodáva Svitlana Šuch.

Seminár Svätého Ducha – Ľvov, 11:02

Vladimír Krushelnytskyy, kancelár Seminára Svätého Ducha, nám píše: „Rozhodli sme sa poslať seminaristov domov za ich rodinami. Poprosili sme ich, aby zostali pokojní a modlili sa za koniec vojny. Chceme poďakovať darcom za ich pozornosť, modlitby a snahu pomôcť v tomto zložitom čase vojny.“ Naďalej ostávame v kontakte s Vladimírom Krushelnytskyym a sme pripravení reagovať na ich potreby.

Charita Ternopiľ, 12:37

„Momentálne sme v bezpečí ale 160 km od nás v regióne Ivano-Frankivsk bolo ostreľovanie. Posledných pár dní pripravujeme naše priestory na príchod utečencov z východnej Ukrajiny, ktorí sa v súčasnosti snažia evakuovať,“ napísala nám Anetta Lisa, koordinátorka projektu Adopcia na diaľku® v meste Ternopiľ. Anetta nám ďalej opísala situáciu v Ternopiľe, kde bola pozastavená mestská doprava, vzdelávacie inštitúcie prešli na dištančnú výučbu a zavreli sa všetky škôlky . Takisto množstvo inštitúcií po celej Ukrajine prerušilo na najbližšie dni svoje fungovanie. V meste zavládla panika a čím ďalej, tým viac ľudí čaká v dlhých radoch na nákup potravín a benzínu. „Kvôli dlhým radom je takmer nemožné vybrať si peniaze z bankomatov. Je tiež veľmi smutné, že ceny veľmi stúpli. Najviac zo všetkého budeme potrebovať benzín a to čím skôr, pretože za chvíľu bude veľmi náročné ho získať,“ píše nám Anetta Lisa.

Charita Kolomyja, 14:38

Riaditeľ charity Kolomyja nám dal vedieť, že podporované deti a ich rodiny sú v bezpečí. „Dnes nadránom zaútočili raketami na vojenské letisko pri Kolomyji. Boli zranení dvaja ľudia a zničené okolité budovy.“ Podobne ako v Ternopiľe, aj v Kolomyji zavládla veľká panika v okolí potravín, drogérií a čerpacích staníc. Najväčšou výzvou budú vlny utečencov, ktoré v meste čoskoro očakávajú. Aktuálne sa na príliv ľudí pripravujú aj s miestnymi autoritami. „Práve zhromažďujeme hygienické potreby a zabezpečujeme psychologické konzultácie pre tých, ktorí trpia úzkosťami. V tomto čase by nám najviac pomohli generátory, nakoľko sa obávame výpadku elektriny. Akákoľvek ďalšia pomoc bude pre ľudí v núdzi veľmi dôležitá na zvládnutie útokov z ruskej strany,“ opisuje situáciu riaditeľ Charity Kolomyja, Serhiy Tryfiak.

Charita Odesa, 16:25

Od Svitlany Kolodchyn sme dostali krátku správu. V nej sa nám zdôverila, že sa síce boja, ale veria, že situáciu zvládnu: „Momentálne sme v bezpečí, dúfame v Boha a jeho všemohúcnosť. Prosíme, modlite sa za nás, veľmi to potrebujeme.“

Vzhľadom ku vzniknutej situácii musíme našich darcov informovať, že zrejme bude nutné presunúť financie pôvodne určené na vzdelávanie detí. V prípade, že pôjde o život ohrozujúcu situáciu alebo sa deti dostanú do inej hmotnej núdze, naše prostriedky presmerujeme práve na túto humanitárnu pomoc. Ak si budú darcovia želať, ponúkame možnosť, aby financie išli výlučne na vzdelávanie detí. V takomto prípade je ideálne pozastaviť platby.

Naši koordinátori v spolupracujúcich centrách pomáhajú nielen deťom a rodinám zapojeným v našom projekte Adopcia na diaľku®, ale aj iným, ktorí potrebujú pomoc. V súčasnej kríze na Ukrajine tieto finančné prostriedky budú smerované na všetky deti bez ohľadu na to, či sú v projekte zapojené alebo nie.

Na základe našej komunikácie s koordinátormi z Ukrajiny sme sa dozvedeli, že aktuálne sú potrebné finančné prostriedky na benzín, generátory elektriny, psychologickú pomoc, ale aj na stravu, lieky a hygienické potreby. Sme spolu v neustálom kontakte a pripravení pomôcť tam, kde to bude potrebné.

Manažér projektu Adopcia na diaľku®, Peter Knapík, vyjadril spoluúčasť s Ukrajinou:

„Ďakujeme za všetku Vašu podporu a naďalej Vás prosíme o modlitby a myšlienky na ľudí, ktorí sa z jedného dňa na druhý ocitli vo vojne a musia jej čeliť. V prípade Vášho záujmu podporiť aktivity projektu Adopcia na diaľku® na Ukrajine môžete Vašu pomoc poukázať na číslo účtu našich Malých projektov: SK49 0900 0000 0051 8393 5783 a do poznámky napíšte: kríza na Ukrajine.“

Slovenská katolícka charita spustila verejnú zbierku. Ľudí na Ukrajine tak môžete podporiť aj na čísle účtu: SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS: 380.

Autori článku: Miroslava Knapíková, Martin Kružliak

Foto: Roman Kortiš