Aktuality

Čo máme nové?

Kimberlie a jej príbeh

pridal: charita | dátum: 16. mája 2019 | kategória: Haiti

Kimberlie sa narodila začiatkom júna 2008 v štvrti Carrefour, ktorá sa nachádza na juhu Haiti. Aktuálne je žiačkou piateho ročníka a aktívne sa zapája do domácich prác napriek tomu, že trpí ochorením zvaným kosáčikovitá anémia. Toto ochorenie spôsobuje, že jej červené krvinky majú pre zmenu krvného farbiva, hemogobínu, kosáčikovitý tvar, a preto sa viac rozpadávajú a zachytávajú v slezine čím sú sťahované z obehu v tele. Vyliečiť sa to nedá, ale na podpornej liečbe má menej takzvaných hemolytických kríz, ktoré sú veľmi bolestivé. Podporná liečba tiež znižuje potrebu transfúzie krvi.

Po smrti jej matky ostal otec jedinou dospelou osobou v domácnosti,  preto musí sám finančne zabezpečovať chod celej domácnosti, v ktorej okrem Kimberlie žije jej sedem súrodencov. Otec však nemá stabilnú prácu, zvyčajne pracuje ako robotník. Mesačne zarobí okolo 3000 gourde (v prepočte približne 30 eur), čo je veľmi málo na uspokojenie potrieb všetkých detí.

Vďaka podpore jej darcu zo Slovenska, môže Kimberlie navštevovať školu, v ktorej najviac preferuje matematiku. Tento predmet je veľmi podstatný pre jej ambície, keďže by sa v budúcnosti chcela stať účtovníčkou.

Adoptujte si aj vy chudobné dieťa z Haiti TU