Aktuality

Čo máme nové?

Jedlo na 50 dní pre 50 opustených detí

pridal: charita | dátum: 11. marca 2020 | kategória: Malé projekty

Cieľ projektu:  Potravinová pomoc pre 50 detí na mesiac a pol
Pomoc sumou: 4 000 €
Detské centrum/organizácia: Centrum sv. Antona pod záštitou Kongregácie rogacionistov
Dátum: júl 2019

Malé projekty Adopcie na diaľku® vznikli, aby sme mohli pomôcť deťom aj nad rámec pravidelnej podpory.

Páter Vlastimil Chovanec je slovenský kňaz, rogacionista, ktorý žije v africkej dedine Nyanza v Rwande. V Centre sv. Antona sa so svojimi spolupracovníkmi venuje 50-tim deťom, ktoré zostali opustené a na ulici. Jedno z jeho hesiel znie: „Nedá sa vzdelávať ani ohlasovať Božie slovo blížnym, ktorí sú o hlade.“ Aj na základe tohto presvedčenia nás páter Vlastimil požiadal o pomoc s pokrytím nákladov na jedlo pre deti v ich centre. Sme radi, že vďaka štedrosti slovenských darcov sme túto prosbu mohli vypočuť. O  situácii v Rwande nám páter Vlastimil v krátkosti prezradil nasledovné:

Kde nakupujete potraviny pre vaše centrum?

Bežne nakupujeme potraviny na trhovisku v Nyanza, ktoré je 1,5 km od nášho centra. Jedlo, ktoré nám hradí Adopcia na diaľku®, som však tentokrát zaobstaral v Gikongoro, keďže som tam mal aj cestu. V tomto regióne sú totiž potraviny lacnejšie. Mal som výnimočne k dispozícii aj auto s vlečkou, tak som využil príležitosť.

Čo deti vo vašom centre bežne jedia?

Hlavné potraviny, ktoré sa konzumujú v Rwande, sú sladké zemiaky, fazuľa, ryža, varené banány a ubugari – kukuričná kaša na spôsob polenty. Tieto potraviny jedia aj naše deti v centre.

Ako pripravujete jedlo v centre?

Máme troch kuchárov, ktorí pripravujú jedlo na ohni. Skôr než sa pustia do varenia, musia si však narúbať drevo.

Aká je v Rwande cena potravín vzhľadom k priemernému platu?

V našom centre je špecifická situácia, keďže jedlo nakupujeme vo veľkých množstvách. Mesačne potrebujeme na stravu okolo 2 300 – 2 500 € a túto stravu konzumuje 55 ľudí. Čiže približne na osobu denne potrebujeme 1,5 €. Treba poznamenať, že v našom centre máme stravu až trikrát denne. Väčšina Rwanďanov si môže dovoliť jesť maximálne dvakrát denne alebo len raz.

Mesačná výplata obyčajného robotníka nepresahuje 35 €. Napríklad učitelia v materskej škole zarobia mesačne 45 €.

Klára Horváthová 


Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške TU. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov.