Aktuality

Čo máme nové?

Hurikán Ian zasiahol Kubu a zničil elektrické rozvodné siete

pridal: charita | dátum: 7. októbra 2022 | kategória: Kuba

Hurikán Ian vtrhol na Kubu utorok v noci 27.9. a spôsobil výpadok elektriny v celej krajine. Bez energie tak zostalo všetkých 11 miliónov obyvateľov ostrova. Hurikán priamo zasiahol západnú časť krajiny, kde leží provincia Pinal de Rio. Podľa agentúry AP tu miestne úrady zriadili 55 táborov a evakuovali viac ako 50 000 ľudí. Katastrofa si vyžiadala tri obete na životoch.

Hurikán vtrhol na Kubu s rýchlosťou 205 km/h. Radí sa tak do tretej kategórie z piatich. Spôsobil povodne, zničil a poškodil domy a vyvrátil stromy. Rovnako bola ťažko poškodená aj najväčšia nemocnica v meste Pinar del Rio. Zdevastovaná zostala aj kubánska najdôležitejšia tabaková farma La Robaina.

Správca farmy, Hirochi Robaina, označil pustošenie hurikánu za naozajstnú katastrofu: „Veľmi pochybujem, že tento rok bude nejaká produkcia tabaku, pretože nemáme žiadnu infraštruktúru. Musel by sa stať zázrak.“ Predpokladá, že na farme budú musieť zasadiť fazuľu, aby aspoň čiastočne vynahradili spôsobené straty. Provincia Pinar del Río, ktorá bola najviac zasiahnutá hurikánom Ian,  produkuje 80 % celkovej úrody tabaku na Kube.

Spolu s provinciou Pinar del Rio hurikán najviac zasiahol aj provincie Artemisa a Mayabeque. Spôsobil škody na viac ako 8 500 hektároch plodín. Okrem tabaku ide o banány, maniok, sladké zemiaky, kukuricu, ryžu a rajčiny. Pustošenie hurikánu taktiež ohrozilo zásobovanie bežných Kubáncov a ich rodín základnými potravinami.

Celkovo hurikán Ian poškodil 63 000 domov, z ktorých tisícky boli úplne zničené. Desať dní po hurikáne je mnoho Kubáncov stále bez elektriny, vody a základných potravín. Len 15 % provincie Pinar del Río má elektrinu. V Havane vyšlo do ulíc viac ako 400 ľudí. Požadovali obnovenie dodávok elektrickej energie a vyjadrili nespokojnosť s administráciou súčasného prezidenta Miguela Díaz- Canela. Zhromaždenie protestujúcich prebiehalo pokojne.

Experti hovoria, že odstránenie totálneho „blackoutu“ dodávok elektriny si bude vyžadovať veľa času a finančných prostriedkov. Ani jedným z toho však ostrov nedisponuje. „Kuba je krajina, ktorá v týchto časoch nemá žiadne zdroje,“ uviedol Ricardo Torres, kubánsky ekonóm a výskumník pôsobiaci na Americkej univerzite vo Washingtone.

Adopcia na diaľku® pomáha na Kube viac ako 100 deťom

Slovenská katolícka charita začala tento rok pomáhať na Kube cez projekt Adopcia na diaľku®. Spolupracuje tu s rehoľou Verbistov, konkrétne s pátrom Lukášom Mizerákom, ktorý pôsobí na ostrove 11 rokov. Už v začiatkoch našej spolupráce s pátrom Lukášom sme sa nevyhli technickým komplikáciám. Ako nám sám napísal: „Elektrina tu funguje len niekoľko hodín denne a nikdy nevieme kedy. Mnohé dni tak nemôžem pracovať na počítači a musím čakať, kedy elektrina znovu naskočí.

V jednu noc som sa zobudil na to, že ventilátor začal znova fungovať. Hneď som vyskočil z postele a sadol za počítač. Musel som využiť čas na posielanie materiálov o deťoch.“ Projekt Adopcia na diaľku® aktuálne pomáha viac ako 100 deťom na Kube. Podľa posledných informácií od pátra Lukáša všetky podporované deti sú v poriadku a zdravé.

Pri realizácii projektu Adopcia na diaľku® na Kube ďakujeme Konferencii biskupov Slovenska (KBS) za výraznú finančnú podporu, duchovné povzbudenie a modlitby.

Zdroj: agentúra AP/Andrea Rodríguez
Fotografie: agentúra AP/Ramon Espinosa