Aktuality

Čo máme nové?

Dnes je Medzinárodný deň gramotnosti

pridal: charita | dátum: 8. septembra 2017 | kategória: Zo sveta

Medzi základné ciele nášho projektu patrí vzdelávanie najchudobnejších a sociálne vylúčených detí. Už 21 rokov pomáhame deťom, ktoré často nemajú prístup k získaniu ani základného vzdelania.

„Projekt Adopcia na diaľku® spustila Slovenská katolícka charita v roku 1996. Odvtedy sme pomohli s podporou vzdelávania viac ako 5 700 deťom. Aktuálne je do projektu zapojených viac ako 3 000 detí a študentov. Medzi naše priority patrí snaha všemožne podporiť u nich  pravidelnú a systematickú účasť na vyučovaní a eliminovať negramotnosť,“ vysvetľuje Peter Knapík, manažér projektu.

Gramotnosť sa vo všeobecnosti chápe ako zručnosť čítať, písať a počítať. Napriek mnohých snahám na medzinárodnej či národnej úrovni, je aj v súčasnosti situácia v otázke gramotnosti detí i dospelých stále alarmujúca. Podľa údajov OSN žije po celom svete viac ako 770 miliónov negramotných ľudí. Desiatky miliónov detí a mladých nechodievajú pravidelne do školy. „Kritická situácia je napríklad Indii Vietname, to sú dve krajiny zo siedmich, kde aktuálne pôsobíme. Chudoba mnohých indických rodín je taká veľká, že trojčlenná rodina musí vyžiť z desiatich eur celý mesiac. Nemajú finančné prostriedky ani na primeranú stravu, a tak úhrada školských poplatkov a návšteva školy nie je pre deti z týchto rodín reálna,“ hovorí P. Knapík.

Mnohí rodičia sú sami negramotní a nevedia svojím deťom pomôcť ani s tým, aby sa naučili aspoň písať a čítať. Veľa detí je zneužívaných na detskú prácu a namiesto účasti na vyučovaní, ťažko pracujú celé dni v továrni,  na poli, či pri asfaltovaní ciest, aby pomohli rodine prežiť. „Vďaka naším adoptívnym rodičom, ktorí pravidelne podporujú konkrétne dieťa, dávame šancu viac ako 3 000 deťom z Ugandy, Albánska, Indie, Kazachstanu, Haiti, Vietnamu a Ukrajiny získať vzdelanie. Z vašich finančných darov majú tieto deti uhradené školské poplatky, zakúpené učebnice, školské uniformy, zošity, perá a ďalšie pomôcky, ktoré potrebujú do školy. V prípade potreby majú zabezpečené aj doučovanie a ďalšie vzdelávacie kurzy, ktoré im umožňujú získať v dospelosti primeranú prácu. Ďakujeme každému darcovi, ktorý akýmkoľvek spôsobom podporuje núdzne dieťa. Uvedomujeme si, že aj mnohé slovenské rodiny majú náročnú finančnú situáciu a napriek tomu sú ochotné podeliť sa s tými najzraniteľnejšími, ktorými sú deti v rozvojových a chudobných krajinách sveta,“ dodáva P. Knapík.

Cez projekt Adopcia na diaľku® spolupracujeme aktuálne s 30 partnerskými organizáciami v siedmich krajinách. Naši spolupracovníci poznajú sociálne a ekonomické pomery rodín a detí, ktoré sú v projekte zapojené. Naša pomoc je dlhodobá a systematická, deti tak môžu chodiť do školy pravidelne, môžu sa rozvíjať a žiť dôstojnejšie. Do pomoci pre núdzne deti je možné zapojiť sa stále. Viac informácií o projekte, ako aj podmienky prihlásenia sa do projektu nájdete na www.adopcianadialku.sk . Aktuality prinášame aj na sociálnej sieti facebook.