Aktuality

Čo máme nové?

Ďalších 100 ugandských detí už spáva na svojom matraci

pridal: charita | dátum: 2. marca 2023 | kategória: Malé projekty

Cieľ projektu: Balíky so základnými potrebami pre zlepšenie života 100 detí
Pomoc sumou: 6 300 €
Detské centrum/organizácia: HIA – Health Initiatives Association, Uganda
Dátum: november – december 2022

Malé projekty Adopcie na diaľku® vznikli, aby sme mohli pomôcť deťom riešiť ich vzdelávanie, chudobu a ťažkosti každodenného života.

V Ugande je bežné, že deti spávajú na tvrdých podložkách či priamo na zemi a prikrývajú sa vlastným oblečením alebo oblečením niektorého člena rodiny. Takýto spánok je nepohodlný, ale aj nehygienický a deti sa veľmi dobre nevyspia. Riaditeľka centra HIA, doktorka Barbora Šilhárová, ktorá je zároveň koordinátorkou projektu Adopcia na diaľku® v tomto centre, nám v novembri minulého roku napísala:Po uvoľnení lockdownu, návrate detí do školských lavíc a kontrole domácností sme si uvedomili dezolátne následky, ktoré lockdown zanechal. V tom čase prišla veľká časť opatrovníkov našich detí o prácu a dennodenný malý zárobok z brigád. Všetky fondy, sporenia či akákoľvek rezerva sa presunula na kúpu a zabezpečenie potravy. Potreby ako matrac či deka išli stranou, pretože jedlo bolo dôležitejšie“.

Barbora Šilhárová nás zároveň požiadala o realizáciu Malého projektu, prostredníctvom ktorého by mohla nakúpiť balíky so základnými potrebami pre zlepšenie života detí. Po jeho zrealizovaní nám napísala: „Vďaka tomuto Malému projektu sme boli schopní poskytnúť pomoc 120 rodinám v núdzi.  Zaslaná suma postačila na balík, ktorý obsahoval matrac, deku, obliečky, lavór,  plechový kufor a moskytieru pre sto detí.  Z malého zisku z kurzového rozdielu sme boli schopní kúpiť navyše 20 plechových kufrov, a teda pomôcť ďalším 20 deťom.“ Mať vlastný plechový kufor je v Ugande veľkou výhodou. Deti si doň môžu zamknúť svoje veci a nebáť sa, že im ich potkany rozožerú, čo sa za iných okolností bežne stáva. Plechový kufor tak plní funkciu našej skrine, len v skromnejšom prevedení. No a lavór je ugandskou verziou nášho umývadla. Deti si v ňom môžu umývať ruky a žiť tak v hygienickejšom prostredí.

„Pri spomínaných 120 deťoch išlo väčšinou o deti s chronickým ochorením, či už s HIV alebo kosáčikovitou anémiou. Desať detí bolo vybratých z komunity priamo cez miestneho starostu. Samozrejme, po zhodnotení situácie našim sociálnym pracovníkom. Distribúcia balíkov prebiehala v komunitnej hale za klinikou. Väčšina detí si teda prišla po balík k nám. Približne 30 domácnostiam boli dodané balíky až domov, keďže nemali peniaze na transport. Radosť bola naozaj veľká a deti si s úsmevom odnášali domov svoje poklady. Chcem sa vo svojom mene, ale aj v mene všetkých obdarovaných detí ešte raz poďakovať projektu SKCH Adopcia na diaľku® ako aj všetkým darcom, bez ktorých by podobné projekty nemohli existovať,“ uzavrela Barbora Šilhárová s vďačnosťou.

Prostriedky na realizáciu Malých projektov získavame z darov, ktoré nám zasielate cez darcovskú stránku,  ako aj z príspevkov darcov zapojených do Adopcie na diaľku®. Pomôcť deťom môžete jednorazovo, príležitostne alebo pravidelne bez akýchkoľvek záväzkov darom v ľubovoľnej výške. Ďakujeme.

Chcem sa zapojiť

a stať sa súčasťou budúcich Malých projektov