Aktuality

Čo máme nové?

Chlapci z Bortnykov stíhajú vyučovanie, rúbanie dreva aj oddych

pridal: charita | dátum: 6. mája 2020 | kategória: Ukrajina

Už viac ako sedem týždňov zažívajú aj obyvatelia Ukrajiny stav karantény, ktorý bol vládou vyhlásený 12. marca. Zatvorené sú obchody, školy či tržnice. David Lock, zástupca riaditeľa Detského domova pre chlapcov „Živá perla“, nám napísal, ako sa s touto situáciou popasovali.

 

Väčšina škôl je prázdna, ale tá v Bortnykoch nie. Zariadiť, aby sa chlapci mohli aj naďalej učiť, nebola jednoduchá záležitosť. Ako nám prezradil David Lock: „Máme súkromnú školu, ktorá sa nachádza na pozemku, kde je postavený aj Detský domov „Živá perla“. Vďaka tomu môžu chlapci aj naďalej navštevovať školu. Problémom však boli učitelia, ktorí museli ostať doma, a tak chlapcov nemal kto učiť. Asi to nečakali, no my sme boli schopní pokryť všetky dôležité predmety. Angličtinu vyučujú naši dvaja dobrovoľníci, matematiku a ukrajinčinu učia dvaja starší chlapci, ktorí sú veľmi talentovaní, a do dejepisu sa pustil riaditeľ nášho detského domova, Ruslan Markiv.“ Okrem teoretických hodín majú aj praktické cvičenia: „Na našom pozemku sme vytvorili malé políčko, kde si chlapci s našou pomocou stavajú skleník.“

Chlapci navyše pomáhajú aj s domácimi prácami: „Okolo Detského domova „Živá perla“ je veľa roboty. Máme malú farmu, kde chováme sliepky, kozy, prasatá, zajace a kravy. Rovnako vlastníme aj pole, ktoré pomaličky pripravujeme na sadenie a okrem zeleniny máme aj pár ovocných stromov. Všetky práce sú rozdeľované chlapcom podľa náročnosti. Mladší zbierajú vajíčka, chovajú sliepky a psov, starší zas pomáhajú polievať záhradu a nosia drevo do kuchyne, no a tí najstarší sa starajú o kravy a rúbu drevo.“ Samozrejme, chlapcom sa dostáva aj zaslúženého voľna, kedy majú od všetkých povinností, či už školských alebo domácich, pokoj. Vtedy sa zabávajú, hrajú futbal alebo oddychujú.

 

Ihrisko je málokedy prázdne, pretože chlapci si vždy radi zahrajú futbal

V závere David Lock nezabudol v mene všetkých chlapcov a zamestnancov detského domova poďakovať vám, našim milým darcom, že im uľahčujete život v tomto náročnom období. 

My by sme takisto radi vyjadrili vďačnosť za vašu vytrvalú pomoc aj v čase pandémie. vďaka Vám môžeme pomáhať až 4 608 deťom. Prajeme všetko dobré a ostávajte v zdraví. Ak sa chcete zapojiť do nášho projektu Adopcia na diaľku® aj vy, môžete tak urobiť TU.

 

Martin Kružliak