Aktuality

Čo máme nové?

Ako sa 20-ročná Claire postarala o malú neter

pridal: charita | dátum: 6. februára 2019 | kategória: Uganda

Päťročná Beatrice sa po rozchode rodičov dostala do opatery mladučkej 20-ročnej tety z matkinej strany. V Ugande pri problémoch v rodine (či už rozchod, alebo smrť rodičov) zasadne rada konkrétneho kmeňa a rozdelia deti do rodín alebo novým opatrovníkom. Takto sa 20-ročná Claire stala mamou malej Beatrice.

Claire býva v jednej prenajatej izbičke v Lugazi a má problém vôbec uživiť samu seba a zaplatiť nájom. Preto na Beatricine školské poplatky neostávajú financie. Z tohto dôvodu prišla v júli roku 2018  na kliniku Jána Pavla II., avšak nie so žiadosťou o zaradenie Beatrice do projektu alebo o peniaze, ale s prosbou o prácu. Na začiatku tam pracovala ako dobrovoľníčka v sociálnom oddelení. Je ale veľmi šikovná a zodpovedná, preto sa zamestnala v organizácii HIA, cez ktorú podporujeme už vyše 200 detí v Ugande.

Teraz sa už nemusia obávať, že by nemali kde prespať alebo čo jesť. Aj keď Claire sa smeje, že Beatricin apetít je neutíchajúci, a že malá zje dvakrát toľko ako jej teta. Claire pomáha sociálnym pracovníkom s drobnou administratívou, so zakladaním kartotéky podporovaných detí a s nahadzovaním elektronickej databázy.

Na záver Barbora Šilhárová, koordinátorka centra HIA, dodáva :

„Beatrice je teraz s nami na klinike, pretože ju nemala Claire počas jej pracovnej doby kde dať. Je to úplné slniečko, rada sa smeje a miluje spoločnosť. Odchod a nezáujem rodičov si našťastie neuvedomuje a svoju novú mamu nadovšetko miluje. Vďaka projektu Adopcie na diaľku® začne dievčatko od ďalšieho mesiaca chodiť do škôlky. Bude nám tu na klinike chýbať, ale predsa len, škôlka je pre dieťa zdravšie prostredie ako klinika. Už sa tešíme na jej prvé vysvedčenie.“

Beatrice bola zapojená do nášho projektu. Okrem svojej adoptívnej matky Claire, má ešte jednu zo Slovenska, ktorá jej každý mesiac prispieva na poplatky do škôlky, kde sa malá Beatrice bude učiť čítať a písať. Vďaka tomu má Claire finančné prostriedky aj na stravu a ubytovanie.