Aktuality

Čo máme nové?

Aké hry sa deti v Indii rady hrávajú?

pridal: charita | dátum: 9. mája 2024 | kategória: India

Hry a zábava sú univerzálnym jazykom detstva. Niektoré sú známe po celom svete a populárne nielen medzi deťmi na Slovensku, ale aj v Indii. Dievčatá sa rady hrajú Človeče nehnevaj sa, ktorému hovoria Ludo, zatiaľ čo chlapci premýšľajú nad ďalším ťahom v šachu. Pre nás neznáme, ale medzi deťmi veľmi populárne sú napríklad hry kabaddi, lagorie alebo carrom.

Kabaddi je jedným z najstarších športov na svete. Hra trvá 40 minút a je rozdelená na dva polčasy po 20 minút. Priestor na hru meria 13 x 10 metrov pre mužov a 12 x 8 metrov pre ženy a je rozdelený na dve rovnaké polovice stredovou čiarou. Hrá sa medzi dvomi tímami po sedem hráčov. Jeden tím vyšle útočníka cez stredovú čiaru na druhú stranu ihriska. Ak sa útočník na druhej strane dotkne protivníka, získava útočníkov tím bod. Ak však obraňujúci tím chytí útočníka, body nezískajú a útočník je z hry vylúčený. Tím s najvyšším počtom bodov po oboch polčasoch vyhráva.

Lagorie je ďalšou starodávnou indickou hrou. Hrá so siedmimi drevenými kúskami alebo plochými kameňmi, ktoré sú naukladané na seba a tvoria vežičku. Hráči sú rozdelení do dvoch tímov. Hráč z jedného tímu, útočník, začne hru zasiahnutím vežičky loptou. Jeho tím sa potom snaží vežičku postaviť. Zároveň sa však musia vyhýbať loptám hráčov z brániaceho tímu. Ak je člen útočiaceho tímu trafený, vypadáva z kola.

Carrom je stolová hra, ktorú si v Indii užívajú všetky vekové skupiny. Hrá sa na štvorcovej hladkej drevenej podložke s rozmermi 70 cm. V rohu je jamka, ktorá môže mať pod sebou sieťku. Každý hráč má deväť kameňov, jedny sú svetlej a druhé tmavej farby. Na začiatku hry sa kamene umiestnia do stredu dosky okolo kameňa kráľovnej, ktorý je červený. Cieľom hry je schovať všetky kamene svojej farby a kráľovnú. Hra končí, keď jeden z hráčov schová všetky kamene. Vtedy víťaz získa jeden bod za každý súperov neschovaný kameň a päť bodov za schovanie kameňa kráľovnej. Hru si užívajú chlapci aj dievčatá.

Ďakujeme, že aj vďaka Vašej pomoci môžu byť deti deťmi a vo voľnom čase sa hrať.

Ak ešte nemáte adoptované dieťa na diaľku, môžete tak urobiť tu.