Aktuality

Čo máme nové?

Aj naďalej sme blízko núdznym od Užhorodu po Charkov

pridal: charita | dátum: 18. marca 2022 | kategória: Ukrajina

Tak ako nám to naše možnosti dovoľujú, pokračujeme na Ukrajine v pomoci deťom i núdznym obyvateľom. Tisíce našich susedov, najmä žien a detí, sa stali utečencami vo vlastnej krajine. Preplnené vlaky, do ktorých sa už nevojdú desiatky ľudí, neprejazdné cesty a kolóny áut do bezpečnejších regiónov krajiny sú realitou v našej susednej krajine zmietanej vojnou. Skromné miestnosti v rôznych budovách vybavené narýchlo pozháňanými matracmi uloženými na zemi, z ktorých sa zo dňa deň stali provizórne ubytovne pre desiatky žien, detí, chorých a seniorov.

Diecézne a eparchiálne charity, semináre, farnosti a rehoľné spoločenstvá na Ukrajine poskytujú základné útočište aspoň takýmto jednoduchým spôsobom tým, ktorí prišli o domov. Komu sa ujde posteľ, patrí medzi šťastnejších. V jednej miestnosti sú bežne desiatky osôb. Hučanie sirén, úteky do podzemných krytov, streľba, čakanie v chladných pivniciach a bunkroch na možnosť vyjsť aspoň na chvíľu na čerstvý vzduch. Ustrašené deti a ženy na pokraji síl. Miestne charity im pomáhajú bez oddychu, ako len je to ich možnostiach. Projekt Adopcia na diaľku® vyčlenil doposiaľ na pomoc núdznym zasiahnutým vojnovým konfliktom viac ako 160 000 eur. Financie sú čerpané najmä na pomoc ženám a deťom prostredníctvom dvanástich partnerských organizácií priamo na Ukrajine v rôznych regiónoch od Užhorodu po Charkov.

Charkov, 1.3.2022, 15:13

Obyvatelia druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov zažívajú intenzívne ostreľovanie. Správy od našich spolupracovníkov o situácii v meste, žiaľ, dobré nie sú: „Je strašné, ako je Charkov bombardovaný. Ľudia prichádzajú o byty, priateľov, rodinu. Mladým dievčatám vypadávajú vlasy, ženy a deti chcú chvíľu nič nepočuť, ale niet nijakého ticha, a tak sú dospelí i deti v permanentnej panike. Naďalej sa modlíme dňom i nocou, pretože teroru, ktorý sem priniesli zbrane, je už priveľa a ľudia sú v obrovskom pokušení nenávidieť tých, ktorí toto zlo priniesli. Ďakujeme vám, vašim spolupracovníkom i všetkým darcom za pomoc.“

Charita Kolomyja, 5.3.2022, 12:45

V Kolomyji pracovníci i dobrovoľníci Charity pomáhajú všetkým, koľko len je to v ich kapacitách: „Pozdravujeme zo (zatiaľ) pokojnej a veľmi vďačnej Kolomyje. Teraz máme neustále veľa práce. Robíme všetko, čo môžeme, aby sme sa vyhli humanitárnej kríze. Každý deň ubytovávame nových ľudí. Pripravili sme útočiská pre utečencov z Charkova, Kyjeva, Černihiva, Sumy a Žitomiru na troch miestach. Prvým je geriatrický dom Mykolu Černeckého v Kovalivke, kde umiestňujeme starších a ťažko chorých ľudí. Druhú ubytovňu sme zriadili v našich predošlých kancelárskych priestoroch. Na prvom poschodí máme prístrešok pre ľudí bez domova a na druhom a treťom poschodí žije práve teraz 77 utečencov. Tretie útočisko je v exercičnom dome v obci Dora.

Taktiež sme poslali humanitárnu pomoc do Záporožia, Dnipra a Černihiva. Pripravujeme aj potravinové balíčky do Kyjeva, ktoré môžu ľudia jesť hneď po otvorení. Tieto balíčky pozostávajú z vody, keksov, mlieka, chleba a konzervovaných potravín. Každý deň registrujeme ľudí a dávame im balíčky potravín a hygienických potrieb, oblečenie, prikrývky, lieky, miesto na život a všetko základné, čo vieme poskytnúť. Sme naozaj vďační za Vašu podporu, ktorá je pre nás veľmi dôležitá. Prosíme vás, aby ste sa modlili za mier na Ukrajine. Pozdravujeme vás so srdcom plným vďaky od ľudí, ktorým ste pomohli, aj od celého tímu Charity Kolomyja, ktorí tvoria zamestnanci a dobrovoľníci.“ Prehľad aktivít a informácií pripravila z Kolomyje koordinátorka Natalia Hrihorčuk.

Charita Ternopiľ, 11.3.2022, 15:59

„Sú dva týždne od vypuknutia vojny. Pracujeme bez prestávky a oddychu. Situácia je veľmi náročná. Denne prichádzajú desiatky nových ľudí, ktorí utekajú z miest, kde sa bojuje. Snažíme sa týmto ľuďom ponúknuť ľudskú podporu, a nakoľko je to v našich možnostiach, poskytnúť aj materiálnu pomoc. Zabezpečujeme veci na základné životné potreby, hygienické prostriedky a možnosť prenocovania. Veľmi ďakujeme vám, aj všetkým darcom, ktorí prispeli na pomoc pre núdznych ľudí na Ukrajine. Modlíme sa za vaše zdravie a želáme všetkým pokoj a mier,“ napísala nám koordinátorka Anetta Lisa z Ternopiľa.

Charita Doneck, Ľvov, 14.3.2022, 9:28

Pracovníci Charity Doneck sa v roku 2015 museli presťahovať z Donecka do mesta Dnipro. Odišli s deťmi a niektorými príbuznými. Snažili sa začať nový život, i keď ich životné okolnosti boli ťažké. V týchto dňoch to zažili opäť, ešte v náročnejšej životnej situácii. Kvôli bezpečiu a ochrane života odišli z mesta Dnipro do Ľvova.

„V uplynulých dňoch sme museli urgentne opustiť východ Ukrajiny. Dostali sme odporúčanie k evakuácii a odchodu z Dnipra. Naši spolupracovníci z Luhanska prišli s nami tiež do Ľvova. Odišli sme s rodinami a deťmi. Cítime sa tu bezpečnejšie, ale aj tu musíme niekoľkokrát denne utekať do podzemných krytov. V Ľvove sa nachádza aktuálne viac ako jeden milión ľudí, domácich aj vnútorne vysídlených osôb z rôznych regiónov. V našej práci budeme pokračovať naďalej aj tu,“ informovala nás o kritickej situácii Svitlana Šuch, koordinátorka Charity Doneck. 

Finančné prostriedky sú aktuálne priamo na Ukrajine čerpané najmä na základné potraviny, pitnú vodu, hygienické potreby, deky a oblečenie pre vnútorne vysídlené a núdzne osoby, pričom ide predovšetkým o ženy a deti. Za akýkoľvek finančný dar a za vaše modlitby vám úprimne ďakujeme.

V prípade vášho záujmu podporiť aktivity projektu Adopcia na diaľku® na Ukrajine môžete vašu pomoc poukázať na číslo účtu našich Malých projektov: 

SK49 0900 0000 0051 8393 5783 a do poznámky napíšte: kríza na Ukrajine.

Autorka článku: Martina Borčíková

Foto: Charita Doneck